Објављено:

11/12/2024
„District of Reconciliation“: Нови подухват за регионални дијалог и помирење
11/12/2024

Фондација Нови Сад – Европска престоница културе, као водећи партнер на пројекту „Fostering the Culture of Participation in Regional Reconciliation Dialogue – District of Reconciliation“, присуствовала је церемонији потписивања уговора, која је означила званични почетак овог значајног регионалног подухвата, финансираног од стране Европске уније.

Церемонија је одржана 9. децембра 2024. године у 15 часова у Европској кући у Београду, у организацији Делегације Европске уније у Србији. Догађај је отворио амбасадор Делегације Емануел Жофре, наглашавајући важност евро-интеграција, регионалне сарадње и иницијатива усмерених ка помирењу и изградњи поверења у Западном Балкану.

Том приликом, добитници грантова у оквиру позива „IPA III/2024/179703-2/6 – Support to regional thematic networks of Civil Society Organisations (CSOs)“ укратко су представили своје пројекте. Испред Фондације Нови Сад – Европска престоница културе, Лазар Јованов, коаутор и координатор пројекта, представио је идеју, циљеве и кључне активности пројекта „District of Reconciliation“.

О пројекту „District of Reconciliation“

Циљ пројекта је креирање интердисциплинарне платформе за регионални дијалог и изградњу међусобног поверења у региону Западног Балкана, са посебним фокусом на укључивање младих и локалних заједница. Пројектне активности су осмишљене на начин да подстичу културу дијалога кроз иновативне методе, укључујући уметничке и едукативне програме, заговарачке активности, као и активности које подижу свест и промовишу наративе мира и разумевања.

Главне активности укључују:

  • Организацију три регионална омладинска кампа за развој интеркултуралних компетенција (у Куманову, Новом Саду и Подгорици);
  • Три панел-дискусије у Тузли, Суботици и Новом Саду, које се фокусирају на изазове и перспективе у подучавању историје, промоцији међукултурног дијалога међу младима и јачању пракси транзиционе правде у циљу помирења у региону Западног Балкана. Закључци са панела биће обједињени у збирку писаних извештаја са препорукама за јавне политике, доприносећи оснаживању организација цивилног друштва за проактивно укључивање у регионално помирење и повећању локалних капацитета за подршку дијалогу, поверењу и инклузивној демократији;
  • Отворени регионални позив за ангажоване уметничке пројектне предлоге у вредности до 25.000 EUR. Теме конкурса ће бити усмерене на промоцију помирења и међукултурног дијалога кроз партиципативну уметност, с посебним акцентом на јачање цивилног друштва, борбу против стереотипа и предрасуда, као и на изградњу заједничког културног простора на Западном Балкану. Вредност укупног фонда конкурса износи 300.000 EUR;
  • Пет интердисциплинарних уметничко-заговарачких фестивала „Districts of Reconciliation“ у пет градова земаља Западног Балкана: Тузла, Подгорица, Куманово, Тирана и Нови Сад.

Пројекат окупља широк спектар учесника, укључујући омладинске и женске групе, локалне и регионалне невладине организације, медијске куће, уметнике и стручњаке из области транзиционе правде. Партнери на пројекту су реномиране организације из Западног Балкана, међу којима су Local Democracy Agency (Суботица), Центар за регионализам (Нови Сад), Форум грађана Тузле (БиХ), Центар за интеркултурални дијалог (Северна Македонија), Mladiinfo (Црна Гора), Youth Act Albania и OPENS (Србија).

„District of Reconciliation“ се ослања на партиципативне, заговарачке, експертске, културне и креативне приступе како би инспирисао младе и локалне заједнице на отворени дијалог и стварање заједничког наратива, са циљем изградње трајног мира и поверења у региону.

Период реализације пројекта је три године, а укупна вредност износи 1.123.195,00 евра.

Тагови:

Повезане вести >