У периоду од 14. до 22. априла Нови Сад је био домаћин друге фазе едукативног програма „Лаб за европске пројекте“. Едукацију су водили доказани европски менаџери и консултанти који су се новосадској јавности обратили и на Дивану у среду, 18. априла 2018. године. Акценат одржаних радионица и дијалога био је на другачијем управљању у култури.
Представљање примера добре праксе код нас и у свету, нове методе и начини управљања пројектима у култури, тема су едукативног програма „Лаб-а за европске пројекте“ (EULab). Кроз овај пројекат Фондација ,,Нови Сад 2021’’ оспособљава осам новосадских менаџера, спремних да управљању у култури приђу на потпуно нов и другачији начин, да се носе са модерним изазовима и трендовима.
Како би пружили прилику свим професионалцима и актерима у култури и креативним индустријама да чују и науче нешто ново, искористили смо присуство добрих предавача и ментора EULab-а и организовали Диван на тему: Другачије управљање у култури. Окупљеним Новосађанима, Биргита Пешон, Горан Томка и Милан Врачар, изнели су, свако из свог угла, искуства, смернице, предлоге и одговоре на питања. Одзив Новосађана био је велики, а дискусија интересантна и продуктивна. Фондација ,,Нови Сад 2021’’ настојаће да и у наредном периоду изграђује капацитете за управљање културним пројектима и просторима, а већ прва следећа шанса је у позиву за пријаву за учешће на регионалној Конференцији Неутрално, која се одржава 9. и 10 маја 2018. године у студију ,,М’’ у Новом Саду.
Подсећамо да је први део пројекта EULab, реализован у Темишвару у новембру 2017. године, а домаћин трећег сусрета биће Ријека, крајем ове године. Укупно 27 полазника из европских престоница културе Ријека, Темишвар и Нови Сад, као и два госта из Немачке и Мађарске, у Новом Саду имали су прилике да виде све знаменитости и интересантне локације на којима се могу реализовати културни догађаји. Имали су прилике да обиђу Фрушку Гору, да се возе бициклима од Штранда до тврђаве и обиђу све локације на којима се реализује Еxит фестивал.
Преносимо и утиске предавача EULab-а:
Биргита Пешон консултанткиња и дугогодишња директорка мреже независних културних центара TEH из Лунда у Шведској, каже да је идеја сједињавања културних менаџера из 3 европске културне престонице и изградња њихових капацитета можда један од најзначајнијих модела рада, гледајући дугорочне ефекте и резултате: ,,Умрежавање, дељење искустава, упознавање и креирање мреже културних менаџера, кроз неколико година допринеће разумевању контекста различитих европских градова’’. Биргита истиче и да је ово прилика да ревидирају своју праксу кроз интеракцију и тренинг, и уче: ,,Искрено верујем да ће ефекти EULab пројекта, након што се сваки од учесника врати у своју дневну рутину, резултирати искуством, инспирацијом и знањем, али и чињеницом да су сада део једне веће приче – мреже менаџера који су ту једни за друге’’.
Николас Шампион директор француске компаније Playtime (технички менаџмент за фестивале, изложбе, уметничке пројекте у јавним просторима) има 25 година искуства у раду у културном сектору. ,,Мислим да је заиста добро што сте почели да радите на умрежавању културних менаџера три године раније, а то је добар модел да се на време креирају контакти и покрену заједничке теме, а то може бити модел рада и за друге престонице културе’’ сматра Николас. Он каже да: „Нови Сад има све што је потребно да би постао сјајна престоница културе: град је фантастичан, имате доста добру инфраструктуру, пуно историјских грађевина, културних центара. Остаје вам само да се фокусирате на ресурсе које имате. Нови Сад је идеално игралиште за уметничке пројекте.“