Објављено:

17/09/2024
Још три недеље Калеидоскопа културе у Новом Саду – Стижу најбољи из света архитектуре, извођачке и визуелне уметности
17/09/2024

Временске неприлике протеклог викенда нису спречиле седми Калеидоскоп културе у Новом Саду да привуче публику на Тишмин павиљон, који је обележио недељу књижевности, другу по реду, у оквиру једне од најзначајнијих уметничких смотри у овом делу Европе, а сада се најављује и програм за трећу недељу, посвећену извођачкој уметности.

Звезда ове недеље биће Ибрахим Малуф, један од најистакнутијих трубача данашњице, француско-либански инструменталиста и композитор номинован за Греми награду. Након распродатог концерта у највећој француској концертној дворани Accor, наступа у њујоршком Карнеги холу и паришкој Олимпији, Малуф ће одржати концерт у новосадском Дистрикту, на великој бини, на отвореном, у суботу 21. септембра са почетком у 20.30. Улаз на концерт је слободан, резервације и пријаве нису потребне, а улаз ће бити могућ једино са Булевара Деспота Стефана 5 код објекта Фабрика.

Дан раније, 20. септембра, у оквиру недеље извођачке уметности, публика ће имати прилике да погледа плесну представу „Кора“, инспирисану романом „Вере и завере“ Александра Тишме, коју ће извести плесачи КУД „Вук Караџић“ из Темерина у Дистрикту, на великој бини, на отвореном, са почетком у 21 час.

Исте вечери, у СКЦНС Фабрика од 19 часова, одржаће се представа „Демократија“, редитеља Вељка Мићуновића. Представа Београдског драмског позоришта рађена је у копродукцији са Новосадским позориштем.

У складу чланства Града Новог Сада у UNESCO Мрежи креативних градова у 2023. години, мултимедијални пројекат „guitARevolution” презентоваће публици савремену уметност гитаре у потпуно новим оквирима тзв. проширене стварности. Овај перформанс посетиоци ће имати прилику да погледају од 20 часова у Дистрикту, у објекту Биро.

Другу годину заредом у недељи архитектуре добитник Прицкерове награде

У недељи која је посвећена архитектури, и ове године на Калеидоскоп културе, стиже добитник Прицкерове награде, која је пандан Нобелу у свету архитектуре. Јапански архитекта Рикен Јамамото најпрестижнију награду добио је за своје пројекте који за циљ имају неговање заједнице и повезивање људи замагљујући границе између јавног и приватног у простору. Током 5 деценија дуге каријере, изградио је бројне приватне куће, стамбене пројекте, школе, универзитетске кампусе, музеје, чак и једну ватрогасну станицу.

Вишенаграђивани јапански архитекта Рикен Јамамото одржаће предавање у суботу 28. септембра у Дистрикту са почетком у 20.30 часова.

Црни талас затвара седми Калеидоскоп културе

Овогодишњи Калеидоскоп културе, последњу, пету, недељу посветио је визуелној уметности. У самом финалу седмог издања Калеидоскопа културе, 4. и 5. октобра у Дистрикту, биће отворена изложба „Најцрњи талас“. Овај догађај доноси ретроспективу радова најзначајнијих редитеља овог периода, укључујући Душана Макавејева, Желимира Жилника, Александра Петровића, Живојина Павловића, Лазара Стојановића…

Програм ће обухватити просторне видео инсталације у изложбеном простору, које ће кроз иновативне презентације осветлити кључне теме и естетику „црног таласа” и филмске пројекције, где ће одабрани филмови бити приказани у целости, праћени панел дискусијама са стручњацима. Филмови који ће се приказивати су „Скупљачи перја“, „Пластични Исус“ и „Кад будем мртав и бео“.

Радионица и изложба „Аналогни ја, дигитални ја“ одржаће се у Дистрикту, 4.и 5. октобра од 19 часова. Ова радионица видео арта проблематизује питање идентитета питајући се шта нас чини својима у аналогном, а шта у дигиталном свету.

Недеља визуелне уметности обухватиће и пројекат „Bio Awaking“ који ће вас увести у свет иновативне био уметности и биотехнологије, а чије ће финале бити 4. октобра. Ове активности пружиће посетиоцима јединствену прилику да учествују у интерактивним радионицама, стекну нова знања о биотехнолошким техникама и истраже границе између уметности и науке.

Улаз на програме Калеидоскопа културе је слободан. Партнер Калеидоскопа културе је Неопланта.

Више информација о овогодишњем Калеидоскопу културе можете пронаћи на сајту kaleidoskopkulture.com

Тагови:

Повезане вести >