Објављено:

10/10/2024
Изложбе Калеидоскопа културе које и даље трају
10/10/2024

Иако је овогодишњи седми Калейдоскоп културе званично затворен, у Дистрикту култура непрестано пулсира и нуди прилику да посетите изузетне уметничке поставке које и даље трају. Уколико сте пропустили неке од њих током богатог петонедељног програма или једноставно желите да поново доживите атмосферу најзначајнијих изложби, идеалан је тренутак да се препустите уметности.

Четири значајне изложбе, од којих су две трајне поставке, позивају на промишљање и истраживање. Зато вам топло препоручујемо да одвојите време, било сами или са пријатељима, и прошетате кроз овај кварт савременог стваралаштва.

Употреба човека

Изложба Употреба човека, која је отворена у оквиру Тишма павиљона у недељи књижевности, инспирисана је истоименим романом новосадског великана Александра Тишме. Кроз савремене уметничке форме истражује људске судбине, трауме и идентитете у времену рата. Ова сјајна интерактивна поставка, коју су осмислиле ауторке Мина Алексић и Љиљана Кузмановић, нуди јединствен уметнички простор за промишљање о универзалним темама рата и пробудиће у вама снажне емоције, осветљавајући односе појединца и друштва у критичним историјским моментима. Постоји ли граница између пре и после рата? Да ли избор у рату постоји? На ова и слична питања одговоре ћете потражити на изложби. Можете је посетити у објекту Производња у Дистрикту од среде до недеље, двократно, од 10 до 14 часова и од 16 до 20 часова.

Најцрњи талас

Овогодишњи Калеидоскоп културе претворио је Дистрикт у место сусрета са једним од најконтроверзнијих филмских покрета бивше Југославије – црним таласом. Овај радикални филмски правац, који је обележио кинематографију шездесетих и раних седамдесетих година, фокусира се на политички ангажоване и социјално критичке теме, које су у тадашњем друштву често биле цензурисане или забрањиване.

Изложба Најцрњи талас, ауторке др Монике Билбије Поњавић, постављена је у просторима Радионице, Мензе и Бироа, а траје до 19. октобра и доноси радове најзначајнијих аутора овог изазовног периода домаће кинематографије. Кроз уметничке инсталације и архивске материјале, посетиоци ће моћи да доживе радикалне идеје црног таласа, инспирисане радовима филмских аутора Душана Макавејева, Желимира Жилника, Александра Петровића, Карпа Ачимовића Године, Живојина Павловића, Лазара Стојановића. Њихови филмови обрађују теме незапослености, друштвених порока, изолације и живота на маргини, директно критикујући друштвене норме и политичке идеале.

Ово је јединствена прилика за публику да се укључи у промишљање о универзалним питањима уметничке слободе, храбрости и друштвене критике, која су једнако релевантна и данас, те вас позивамо да је посетите од среде до недеље од 16 до 20 сати, док ће у суботу 12. октобра публика имати прилику да чује стручно и критичко посматрање црног таласа, као и саме изложбе, од стране визуелног уметника, Уроша Ђурића.

Продукција бесконачно

Изложба Продукција бесконачно, која је остала као трајна поставка у Дистрикту након седмог Калеидоскопа културе, приказује 22 таписеријска дела из колекције Атељеа 61. Отворена је током недеље примењене уметности, а ова поставка наглашава квалитет и уметничку вредност таписерија, које су одабрали мајстори ткања уз кустоскињу Данијелу Вимић. Дела обухватају разне технике, од класичног ткања до модерних уметничких израза. Прошетајте Дистриктом и у објекту Радионица искористите прилику да откријете бесконачне могућности таписерије кроз ову богату поставку.

Дух места – први век Дистрикта

Још једна трајна поставка која је отворена на прошлогодишњем Калеидоскопу културе, а привлачи велику пажњу јавности, јесте изложба аутора др Монике Билбије Поњавић и Немање Миленковића, Дух места – први век Дистрикта. Ова мултимедијална поставка истражује историју Дистрикта кроз шест тематских целина, од оснивања фабрике до тренутка када је Нови Сад постао Европска престоница културе. Кроз шест уметничких соба, ова изложба води посетиоце кроз кључне тренутке протеклог века, користећи сценски дизајн за стварање интерактивног и доживљајног искуства. Инспирисана идејама из књиге Кристијана Норберга Шулца о идентитету места, поставка преиспитује везу између простора и идентитета и позива публику на рефлексију о друштвеним променама. Изложба организацијом, али и грађењем простора настоји, на тренутке врло дословно, да преслика турбулентност, прогрес, промене, трагичне судбине, хаос, наду и какофонију једног времена. Можете је посетити сваког дана (осим понедељка и уторка) од 16 до 20 часова.

Фото: ЕПК

Тагови:

Повезане вести >