Претрага
Close this search box.
Претрага
Close this search box.

Објављено:

30/12/2024
MOZAIC: Пројекат културне размене Србије и Мађарске
30/12/2024

Пројекат MOSAIC, који има за циљ подстицање културне размене и промовисање културне разноликости и вишејезичности у мађарско-српском прекограничном региону, заснован је на ангажовању активности које укључују локалне заједнице, уметнике и професионалце из креативних сектора. Сарадња између партнерских стручних институција/организација које се баве културом резултира у развијању, промовисању и реализацији заједничких културних манифестација и фестивала, као и осталих активности.

Пројекат ће се реализовати у Сегедину и Новом Саду. Организације које реализују пројекат су локалне установе културе и непрофитне организације са искуством у вођењу уметничких и културних догађаја и програма.

Мађарски партнери и Градска управа за културу ће као део пројектних активности набавити опрему за уметнички рад и стваралаштво. Након тога ће се спровести неколико различитих активности на пројекту које су наведене у наредном тексту.

Програм уметничке размене: Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“ биће домаћин четири двонедељне резиденције уметника, у којима ће боравити осам уметника из Мађарске и Србије. Уметници ће имати импресивно културно искуство у граду домаћину, инспиришући креирање уметничких садржаја на новој медијској опреми са коначним циљем одрживе промоције савремене уметности.

Уводне и завршне конференције: Пројекат ће бити представљен уводном конференцијом у Мађарској и затворен конференцијом у Србији, подстичући дијалог и размишљање о утицајима и резултатима пројекта.

Обуку за професионални развој за уметнике организоваће и мађарски и српски партнери. Програм ће укључивати професионалне радионице и тренинге за уметнике како би стекли вештине и увид у нове медије. Обука ће се поклопити са резиденцијама, обезбеђујући директну примену научених вештина.

Обука за стручно усавршавање запослених у установама културе: Слично томе, запослени из 14 културних организација у Граду и локални уметници ће проћи исту обуку, олакшавајући трансфер знања и изградњу капацитета унутар наших организација.

Транснационални аудиовизуелни перформанс у оквиру Дочека и Калеидоскопа: Пројекат ће кулминирати великим заједничким наступом у обе земље користећи нову медијску опрему. Уметници ће своје радове приказати у хибридном формату, који је резултат културне размене, интегришући различите уметничке форме.

Панел дискусије и уметнички разговори које ће организовати мађарски партнери: Како би се олакшао шири дискурс, мађарски партнери биће домаћини панелних дискусија које се фокусирају на савремену уметност, нове медије и културну разноликост. Они ће бити дигитално снимљени и доступни јавности.

Симпозијум о дигиталној уметности организоваће Градска управа за културу. На симпозијуму ће се разговарати о улози и утицају дигиталних технологија на уметност и културу, мотивишући уметнике, научнике и јавност на размену знања.

Водећи партнер пројекта је Градска управа за културу Града Новог Сада, а партнери су Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“ и Фондација за подршку Факултету уметности Béla Bartók (Сегедин), а реализује се у оквиру програма Interreg VI-A IPA Мађарска-Србија, који се спроводи у оквиру финансијског оквира Европске уније, у оквиру Инструмента за предприсупну помоћ (IPA).

Тагови:

Повезане вести >