Нови међународни пројекат под називом „Parks4All“, који координира Удружење Cinema City из Новог Сада, званично почиње одржавањем едукативног програма „Event Lab: Менаџмент догађаја на отвореном за културне менаџере и продуценте“. Едукативни модул, у организацији Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе” која је један од партнера пројекта, одржаће се од 26. до 29. марта 2025. године у Новом Саду у Дистрикту.
Овај иновативни програм, финансиран кроз Interreg-IPA CBC Мађарска-Србија програм, учесницима пружа прилику да стекну знање, практично искуство и професионалне контакте у динамичном пољу менаџмента догађаја на отвореном. Едукативном програму присуствоваће 20 младих менаџера догађаја и културних професионалца узраста 18-30 година који су одабрани кроз отворен позив.
Event Lab је едукативна платформа која комбинује теоријско и практично учење кроз четири тренинг модула у четири различита града, под вођством водећих стручњака из области менаџмента догађаја и културе. Програм има за циљ да младим професионалцима пружи свеобухватно образовање и практично искуство кроз рад на четири иновативна фестивала у 2025. и 2026. години.
Теме првог модула, који носи назив „Модул 1: Увод у менаџмент догађаја и фестивала на отвореном”, биће културно ангажовање у јавним просторима, партиципативно планирање, еколошки принципи и продукциони менаџмент. Током четири дана одржавања првог модула, полазницима ће предавања одржавати ко-оснивач „EXIT Фестивала” Мартин Павлик, продуценткиња и сарадница пројекта „Европска престоница културе Нова Горица 2025” Сања Попов Лебан, председник асоцијације „Инжењери заштите животне средине” Игор Јездимировић, директорица интернационалног филмског фестивала „Ухвати филм” Милеса Милинковић, Ева и Лукас Томко једни од организатора „Garbicz Фестивала”, глумац и менаџер у култури Лазар Јованов, председник „Holzmarkt ” задруге Марио Хустен, архитектица Моника Поњавић Билбија и пејзажни архитекта Лука Бајић.
Након првог модула и други модул под називом „Модул 2: Управљање ризицима и уметничко програмирање” такође ће бити одржан у Србији у Кањижи почетком априла. Трећи и четврти модули под називом „Модул 3: Комуникација и маркетинг догађаја на отвореном” и „Модул 4: Реализација и евалуација догађаја” одржаће се у Мађарској крајем априла и почетком маја ове године.
Општи циљ пројекта „Parks4All“ је јачање сарадње и капацитета мађарске и српске савремене културне и креативне сцене за креирање одрживе туристичке понуде кроз унапређење професионалних компетенција и уметничке продукције између 36 младих културних менаџера и уметника, посебно оних који долазе из осетљивих група кроз серију од 19 иновативних и инклузивних догађаја током едукације у јавним просторима.
Партнери пројекта су Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“, Омладинско и културно удружење „Wemsical Serbia“, „Catholic Youth Foundation ” и “ DDTG Duna Fejlesztő Transznacionális Csoport“.