Објављено:

05/11/2019
Друга Европа: Пад Берлинског зида у Свилари
05/11/2019

Пад Берлинског зида 1989. поново је ујединио Источну и Западну Немачку, два дела која су 40 година функционисала потпуно неуједначено – политички, економски, социјално. Прослављајући јубилеј 30 година од пада Берлинског зида Амбасада Савезне Републике Немачке и културна станица Свилара представљају изложбу „Раније је било све другачије“ коју ће публика моћи да погледа од 8. до 22. новембра.
Изложбу чине фотографије двојице немачких уметника, Харалда Хаусвалда и Мориса Вајса, који су забележили камерама сцене из свакодневице Источне Немачке осамдесетих година и тренутке пада Берлинског зида 9. новембра 1989. године.
Изложба ће бити доступна посетиоцима од 10 до 18 часова, а улаз је слободан.
Изложба је део програмског лука „Друга Европа“ који до 15. децембра представља другачију, скривену, мањинску, храбру и изазивачку културу и уметност новосадске сцене, кроз различите врсте програма попут – Позоришног фестивала језичких мањина света „Синергија“, мањинских медија, програма који стварају особе са инвалидитетом „Супермоћни“, наступа неафирмисаних бендова из Европских престоница културе, медијске уметности из женске перспективе, филмске уметности „Cinema now“ и других.
Две немачке државе, Источна и Западна, настале 1949. године, а раздвојене 1961. Берлинским зидом. Овај зид не дели само немачку државу и њене грађане на два дела, већ симболично представља и поделу света током хладног рата. Источна Немачка са односима према СССР-у убрзо преузима једнопартијски социјалистички режим који идеолошки инфилтрира своје људе, контролише их путем медија, образовних институција, масовних организација и забрањује им да пређу границу према Западној Немачкој.

Тагови:

Повезане вести >

Vreme i vaseljena – izložba o vremenu

Time and Universe – Exhibition About Time

Izložba „Vreme i vaseljena – izložba o vremenu” povešće nas na putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, okvirena pričom o srpskom naučniku Milutinu Milankoviću kroz prizmu umetnosti.
Autor vizuelno-umetničkog dela postavke je Dušan Jovović, koji je ujedno i autor prestižnih multimedijalnih i interaktivnih izložbi koje su imale međunarodni odjek. Autor narativa je prof. dr Aleksandar Petrović, izuzetan poznavalac života i dela Milutina Milankovića, kojim se bavi preko 50 godina.

Džimi Tenor

Jimi Tenor

Finski muzičar i kompozitor Džimi Tenor prisutan je dugi niz godina na muzičkoj sceni. Prvi album objavio je 1988. godine sa bendom Jimi Tenor & His Shamans, da bi solo karijeru otpočeo 1994. albumom Sähkömies. Nastup ovog muzičkog vizionara, koji na autentičan način spaja džez sa drugim umetničkim žanrovima, gledaćemo u okviru Dočeka 2022. godine.

Karminjo

Carminho

Jedna od najboljih portugalskih pevačica dolazi u Evropsku prestonicu kulture početkom 2022. godine! Nova kraljica fado muzike Karminjo potiče iz muzičke porodice i svojim radom spaja tradicionalni i savremeni fado, ali se bavi i drugim žanrovima, kao što je brazilska muzika.

Кармињо

Carminho

Једна од најбољих португалских певачица долази у Европску престоницу културе почетком 2022. године! Нова краљица фадо музике Кармињо потиче из музичке породице и својим радом спаја традиционални и савремени фадо, али се бави и другим жанровима, као што је бразилска музика.

Џими Тенор

Jimi Tenor

Фински музичар и композитор Џими Тенор присутан је дуги низ година на музичкој сцени. Први албум објавио је 1988. године са бендом Jimi Tenor & His Shamans, да би соло каријеру отпочео 1994. албумом Sähkömies. Наступ овог музичког визионара, који на аутентичан начин спаја џез са другим уметничким жанровима, гледаћемо у оквиру Дочека 2022. године.

Време и васељена – изложба о времену

Time and Universe – Exhibition About Time

Изложба „Време и васељена – изложба о времену” повешће нас на путовање од таме до светлости, од хаоса до космоса, оквирена причом о српском научнику Милутину Миланковићу кроз призму уметности.
Аутор визуелно-уметничког дела поставке је Душан Јововић, који је уједно и аутор престижних мултимедијалних и интерактивних изложби које су имале међународни одјек. Аутор наратива је проф. др Александар Петровић, изузетан познавалац живота и дела Милутина Миланковића, којим се бави преко 50 година.