Један од првих корака ка стварању системски уређеног модела Новосадског волонтерског сервиса НСВС – пројекта који ће омогућити спровођење квалитетног, одрживог и организованог рада са волонтерима – реализован је одржавањем пет округлих столова у Новом Саду.
Основни циљ ових активности био је представљање модела сервиса и прикупљање сугестија од стране волонтера и организатора волонтирања – институција, удружења и установа које се баве различитим сегментима друштва. „Идеја је била да чујемо шта организатори волонтирања, али и волонтери, мисле о пројекту волонтерског сервиса, која су њихова искуства, шта би додали, шта искључили. Посебан акценат стављен је на постављање стандарда за квалитетан рад ЛВС (Локалног волонтерског сервиса). Хтели смо да конкретизујемо причу тиме што смо се ограничили областима волонтирања на пет сектора: омладину, културу, здравство, спорт и заштиту животне средине“, објашњава Војислав Пркосовачки, координатор Новосадског волонтерског сервиса.
Узимајући у обзир значај волонтирања и постојећи законски оквир у нашој држави, учесници су нагласили највеће проблеме с којима се сусрећу: неодговарајући рад са волонтерима, њихово стихијско ангажовање, непрецизно дефинисане волонтерске позиције и програми, недостатак одговарајуће подршке у раду, несклад између жеља и интересовања волонтера и тренутно доступних активности.
Пркосовачки истиче да не постоји институционални оквир: „Прецизније, не постоји оквир у ком волонтирање може да се развија на начин како га ми препознајемо и како га препознају ове две престонице, кроз процес пројекта НСВС (Новосадски волонтерски сервис). То значи да не постоји инситуција у оквиру града или покрајине, особа, савет или одбор који се бави само волонтирањем, а тако нешто је итекако потребно.“
Волонтирање у организованом смислу подразумева волонтерски менаџмент, подразумева људске, финансијске, материјалне и техничке капацитете, обуке, реализацију пројеката кроз мини-грантове, а све то може се остварити једино кроз платформу као што је Новосадски волонтерски сервис. Пркосовачки је појаснио да то пак не значи и да НСВС нуди „фонд расположивих волонтера“: „НСВС неће бити сервис који можете да назовете и тражите да се из шпајза извуче 10 волонтера за неки фестивал или спортско такмичење. Ова платформа нуди уређен механизам у ком се, с једне стране, сусрећу волонтери које едукујемо, и сходно њиховим личним афинитетима упућујемо на организацију која има отворену волонтерску позицију. Са друге стране, имамо организације и институције које ће нас благовремено обавестити какву волонтерску позицију имају и каквог волонтера желе, и уз помоћ НСВС креирати приступ. На тај начин приступамо плански и неутралишемо могућност злоупотребе волонтера.“
Следећи корак у оквиру реализације пројектних активности јесте конференција која се одржава 8. децембра поводом Дана волонтера (који се обележава 5. децембра). На самој конференцији биће представљени закључци са окуглих столова, и најзначајније информације које смо добили од учесника, а такође ће бити приказан и приручник о волонтерском менаџменту. Позваћемо представнике из ОПЕНС-а и Фондације „Нови Сад 2021“, локалне волонтерске сервисе и канцеларије за младе да представе своја искуства.
У првој фази пројекта учествовало је више од 50 организација и институција које укључују волонтеризам у своје активности, те преко 100 појединаца који су на неки начин укључени у ову област. Оно што је посебно занимљиво јесте да се, уместо причања о проблемима и изазовима, током последњих недеља у цивилном сектору заједнички радило на креирању механизама за побољшање волонтеризма у локалној средини. Пројекат „Новосадски волонтерски сервис” заједнички спроводе Омладински савез удружења „ОПЕНС 2019” и Фондација „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе“.