Претрага
Close this search box.
Претрага
Close this search box.

Објављено:

26/09/2018
Архитектура, дизајн, позориште, музика… Калеидоскоп
26/09/2018

У последњој недељи, Калеидоскоп је још једном показао како у Новом Саду живи култура заједништва. У граду који је показао свој потенцијал за развијање културне и креативне индустрије и овог викенда десили су се људи, десили су се процеси, простори и програми. Првих дана јесени, неговање архитектуре било је у центру пажње Новог Сада.

У другој културној станици петонедељног путовања кроз Калеидоскоп, у дворани Еђшег, представљен је пројекат Фондације Нови Сад 2021 „Нова места”  који је дефинисао нови принцип, омогућивши грађанкама и грађанима Новог Сада  да буду питани и тако постану активни учесници у креирању јавних простора, што није била досадашња пракса. Изложени конкурсни радови приказали су пројекте уређења малих јавних површина у којима је срж идеје Фондације, да грађани и архитекте уједине своје идеје и преточе их у окружење по мери грађана и грађанки. Такође, публика је имала прилику да погледа изложбу савремене архитектуре Словеније, као и изложбу из Босне и Херцеговине „Collegium artisticum”, које су приказане у оквиру фестивала који је подржала Фондација, а који организује Друштво архитеката Новог Сада, те представљају добре примере из региона и нуде идеје у ком правцу деловати како би неискоришћени простори могу да започну нови живот.

Кроз Калеидоскоп смо гледали и изложена решења конкурса за новосадско старо језгро града, у оквиру истоименог програма, који би на првом месту служили људима и били симболи новог таласа културних потреба. Нови домети у схватању културе одражавају се и кроз архитектуру, а радови представљени на изложби дали су нове идеје онима који одлучују о мењању архитектонске слике појединих делова града, на којима се окупља велики број људи и усклађују са погледима Новосађана. Фондација Нови Сад 2021 је предложила да коначни изглед будућег старог језгра Новог Сада буде утемељено на принципима интернационализације и партиципације. То би значило да кроз пројекат „Уметници у гостима” једно од значајних европских архитектонских имена, у сарадњи са локалном архитектонском сценом изнедри финално решење које ће бити иновативно, али у складу са културним наслеђем Новог Сада.

Такође, свеже суботње вече било је права прилика за удисање новосадске традиције, а шта је боље осликава ако не Алмашки крај. Тајне старих дворишта и дух некадашњег Новог Сада употпуњени су занимљивим причама о свему шта се дешавало иза старих капија у време када је живот почињао и завршавао се у близини Алмашке цркве. Калеидоскоп културе је за посетиоце организовао пројекцију документарног филма „Сећања из Алмашког краја”, као и представу „Ручни рад” и музичку пратњу тамбуре.

Архитектура јесте доминирала овог викенда, али и дизајн, као још једна уметност која своје место проналази у оквиру Калеидоскопа. Свој простор заслужили су и графички радови у области дизајна и илустрације „Allstars Riso”.

Поред архитектуре и дизајна и музика се проламала Новим Садом. Наступом румунских музичара, Калеидоскоп културе подржан је и од стране Темишвара, града који је у оквиру земаља Европске уније такође понео титулу Европске престоница културе 2021.

Новосађани су уживали у  концерту на ком су заједно наступили „Furiant” квартет из Берлина и кларинетиста Томаж Мочилник из Франкфурта на Мајни. У оквиру програма чула су се дела Шостаковича и Моцарта, пропраћена посебном презентацијом и специјалним светлосним ефектима које су приредили новосадски гости.

Опера је увек била неизоставни део Новог Сада али и својеврсног дела културе заједништва кроз новосадски Калеидоскоп. Будућим креаторима културне слике града, најмлађим Новосађанима, Калеидоскоп је представио оперу за децу „Чаробна фрула”, а место дешавања била је јединствена Културна станица „Еђшег”.

У оквиру Калеидоскопа културе у наредним данима, посетиоци ће у Културном центру Новог Сада, моћи да уживају у филмовима који говоре о човеку, о свим важним темама, филмовима који мењају перспективу и шире видике, као и да учествују у дискусијама са ауторима и актерима филмова, уметничким радионицама и многобројним изложбама. Раскошном програму Калеидоскопа придружују се и Росинијева „Пепељуга” која ће под диригентском палицом Ђанлуке Марчана, у среду, 26. септембра, бити премијерно изведена у Српском народном позоришту, док је финално окретање  Калеидоскопа заказано за суботу, 29. септембар, када ће Нови Сад засијати европским сјајем, те на тај начин заокружити велику идеју да је култура начин живота.

Тагови:

Повезане вести >

Vreme i vaseljena – izložba o vremenu

Time and Universe – Exhibition About Time

Izložba „Vreme i vaseljena – izložba o vremenu” povešće nas na putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, okvirena pričom o srpskom naučniku Milutinu Milankoviću kroz prizmu umetnosti.
Autor vizuelno-umetničkog dela postavke je Dušan Jovović, koji je ujedno i autor prestižnih multimedijalnih i interaktivnih izložbi koje su imale međunarodni odjek. Autor narativa je prof. dr Aleksandar Petrović, izuzetan poznavalac života i dela Milutina Milankovića, kojim se bavi preko 50 godina.

Džimi Tenor

Jimi Tenor

Finski muzičar i kompozitor Džimi Tenor prisutan je dugi niz godina na muzičkoj sceni. Prvi album objavio je 1988. godine sa bendom Jimi Tenor & His Shamans, da bi solo karijeru otpočeo 1994. albumom Sähkömies. Nastup ovog muzičkog vizionara, koji na autentičan način spaja džez sa drugim umetničkim žanrovima, gledaćemo u okviru Dočeka 2022. godine.

Karminjo

Carminho

Jedna od najboljih portugalskih pevačica dolazi u Evropsku prestonicu kulture početkom 2022. godine! Nova kraljica fado muzike Karminjo potiče iz muzičke porodice i svojim radom spaja tradicionalni i savremeni fado, ali se bavi i drugim žanrovima, kao što je brazilska muzika.

Кармињо

Carminho

Једна од најбољих португалских певачица долази у Европску престоницу културе почетком 2022. године! Нова краљица фадо музике Кармињо потиче из музичке породице и својим радом спаја традиционални и савремени фадо, али се бави и другим жанровима, као што је бразилска музика.

Џими Тенор

Jimi Tenor

Фински музичар и композитор Џими Тенор присутан је дуги низ година на музичкој сцени. Први албум објавио је 1988. године са бендом Jimi Tenor & His Shamans, да би соло каријеру отпочео 1994. албумом Sähkömies. Наступ овог музичког визионара, који на аутентичан начин спаја џез са другим уметничким жанровима, гледаћемо у оквиру Дочека 2022. године.

Време и васељена – изложба о времену

Time and Universe – Exhibition About Time

Изложба „Време и васељена – изложба о времену” повешће нас на путовање од таме до светлости, од хаоса до космоса, оквирена причом о српском научнику Милутину Миланковићу кроз призму уметности.
Аутор визуелно-уметничког дела поставке је Душан Јововић, који је уједно и аутор престижних мултимедијалних и интерактивних изложби које су имале међународни одјек. Аутор наратива је проф. др Александар Петровић, изузетан познавалац живота и дела Милутина Миланковића, којим се бави преко 50 година.