Културни живот Новог Сада добио је нову димензију – Калеидоскоп! Уз око 1000 уметника, на више од 80 локација Новосађани и њихови гости уживају у чак 400 културних програма који се односе на архитектуру, књижевност, извођачку уметност, примењену и визуелну уметност.
Караван – културна станица у покрету, већ недељама оживљава културни живот бројних делова Новог Сада и околине, а 8. септембра отворена је још једна културна станица, чувена дворана Еђшег. Новосађани свих генерација активно су учестовали у стварању заједничких програма и активности – од радионице аранжирања цвећа, преко отворених часова разних плесова до уживања у звуцима поп и јазз музике. Дворана Еђшег је уз различите садржаје и свечано отворила своја врата, предворје и капије дивних дворишта. Некада место окупљања младих спортиста, место за плес, али и за дружење и уживање, сада враћа дух тог времена уз идеју о оживљавању тог периода и стварању нових успомена уз Калеидоскоп. Представница Фондације „Нови Сад 2021“, Милица Рашковић каже да је циљ управо да се Еђшегу врати стари сјај те да се одржава континуитет када су у питању дешавања у њему.
„Дворац за све” је концепт овог простора који жели да понуди садржаје свим узрастима.
Еђшег би понудио програм који би корисним садржајем за децу, родитеље, младе и старе са клупским приступом, привукао породице, али и креативне ствараоце који би имали прилику да се тамо изразе и раде. Атмосфера пријатног и угодног амбијента задржаће посетиоце, а програми за одрасле учиниће да се они врате. Пракса је показала да простори у којима су грађани активно укључени у уређење, како простора тако и програма, дају најбоље резултате – већу и континуирану посету, веће психолошко задовољство услед осећаја заједничког припадања и осећај квалитетног провођења слободног времена. Зато Новосађани и сада могу да дођу у Еђшег и предложе програме, дају идеје и активно се заједно са нама укључе у креирање Еђшега за све нас”, изјавила је Рашковић.
Многобројни уметници из Шпаније, Украјине, Италије, Белгије, Канаде и Француске, који су се у претходним недељама представили Новосађанима, позитивно су оценили Калеидоскоп културе.
Светски призната пијанисткиња из Јапана, Момо Кодама, после свог брилијантног наступа у Синагоги одушевила је Новосадску публику, али је и Нови Сад на њу оставио снажан утисак: „Имам утисак да овај град врви од уметности. Читав концепт Калеидоскопа културе је веома важан за ваш град, јер у исто време се води рачуна и о уметницима и о публици. Сјајно је то што публика није пасивна, већ активно учествује у програму.“
Активно је публика узела учешће у Калеидоскопу и на другим многобројним догађајима који су обележили Нови Сад претходних дана. Како путем акције „Моба“ у уређивању сопствених простора кроз пројекат „Нова места – микрогрантинг“ Фондације „Нови Сад 2021“, тако и кроз богате програмске садржаје. Од амбијенталне инсталације Горана Деспотовског, ПерформаНС Зорана Павелића у склопу фестивала савремене уметности „Дунавски дијалози“, до представљања престижних европских уметника савременог плеса и класичне музике током трајања догађаја Tanz Platz и Piano City.
У наредном периоду Новосађане очекују многобројни програми у Еђшегу као што су стрип и илустрација, опера за децу, јавни часови различитих плесова, сликање по камену, бројне радионице и изложбе, представе као и пројекције филмова у оквиру Кварт филм феста, затим их од 14. до 22. септембра очекује фестивал савременог циркуса, „Циркобалкана”, док ће у суботу, 15. септембра Калеидоскоп оживети чувени новосадски Корзо, уз несвакидашњи концерт класичне музике.