Након престижних титула и признања, од Европске престонице културе, Награде за најбољи европски тренд бренд у области културе, преко награде „Мелина Меркури“ за једну од најуспешнијих Европских престоница културе и листе Унесцо креативних градова, где се Нови Сад први у овом делу Европе нашао у категорији нових и дигиталних уметности, у Српску Атину стигло је ново признање.
Овог пута, Нови Сад је успео да надмаши велике светске градове као што су Дубаи, Хелсинки, Истанбул, Лисабон, Москва, Рио де Жанерио, Квебек, Белфаст, Билбао, Бристол, Најроби, Џакарта, Техеран и други и освоји специјално признање за подухват какав је направљен на пољу обнове угроженог културног наслеђа – Подграђа Петроварадинске тврђаве, Алмашког краја, Дистрикта и Мреже културних станица.
Нови Сад је тако препознат међу чак 87 градова који су се кандидовали за International Award UCLG – Mexico City – Culture 21, престижну светску награду за одрживост културе у укупном развоју града.
Нови Сад је ово специјално признање добио захваљујући процесима регенерације урбаног наслеђа кроз културу дијалога, започетим у оквиру пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе“, настојећи да преиспита свој идентитет, стварајући снажне темеље за даљи укупни одрживи развој града и позиционирајући се европској и светској културној мапи.
Апликацију Новог Сада чинило је представљање три начела регенерације урбаног наслеђа, који су били дефинисани у првој десетогодишњој Стратегији развоја културе града (2016-2026), а то су децентрализација, односно регенерација четири целине угроженог урбаног наслеђа: Подграђе Петроварадинске Тврђаве, Алмашки крај, Дистрикт и мрежа културних станица, потом партиципација, односно фокус групе (дијалог са комшијама и станарима), форум културе (дијалог са стручњацима), диван (дијалог са грађанима) и на крају треће начело било је демократизација односно уметнички конкурси за јачање локалне сцене, а који су кроз два програма користили обновљене просторе урбаног наслеђа: Дочек и Калеидоскоп културе.
Поред специјалног признања за Нови Сад, велика је част за српску културу што је на овом такмичењу награда за индивидуалце који дају велики допринос култури, отишла у руке српске универзитетске професорке и културолошкиње, Милене Драгићевић Шешић.
International Award UCLG – Mexico City – Culture 21 додељује се на сваке две године од 2014. у две категорије: град и личности, са идејом и циљем да се култура постави као одржива димензија развоја градова. Ове године градови који су освојили награду су Гwанак-гу (Јужна Кореја) и Ла Паз (Боливија).