Претрага
Close this search box.
Претрага
Close this search box.

Објављено:

08/08/2024
Седми Калеидоскоп културе – Месец дана уметности у Новом Саду
08/08/2024

Најзначајнија уметничка смотра у овом делу Европе, седми Калеидоскоп културе, од 5. септембра до 5. октобра, у Новом Саду, представиће највећа светска уметничка имена, великане српске културе и младе ствараоце у успону, у најважнијим просторним легатима Европске престонице културе – Дистрикту и Мрежи културних станица. Овогодишњи програм Калеидоскопа културе заснован је на теми идентитета, која је отелотворена уметничком поруком „Своји“. Током пет недеља многобројни светски и домаћи уметници и ове године славиће пет врста уметности – примењену, извођачку и визуелну уметност, књижевност и архитектуру.

Седми Калеидоскоп културе и ове године почеће свечаним отварањем на Корзу, када ће наступити Лана Зорјан, овогодишња добитница најзначајнијег светског признања за класичну музику Classical Music AwardDiscovery Award, уз диригента, композитора и пијанисту, младог уметника у успону, Максимилијана Хаберштока и Војвођански симфонијски оркестар. Они ће 5. септембра, звуцима класичне музике, зауставити саобраћај на једном од најстаријем булевара у Новом Саду – Булевару Михајла Пупина.

Програм се наставља недељом посвећеној примењеној уметности, када у Нови Сад стижу сарадници светски познатих имена као што су Бјорк и Дејвид Боуи, Наоми Кембел, Гвинет Палтроу и Дајана Рос – Ендру Мелкиор и Ендру Џоуз који ће свој рад представити новосадској публици. У недељи примењене уметности, која ће трајати од 6. до 12. септембра, представиће се више од 90 уметника кроз 10 изложби, 10 уметничких инсталација и 7 музичких програма, модне ревије, перформансе и радионице.

Следи недеља књижевности, када ће се по први пут на читавом простору Дистрикта, у част стогодишњице рођења једног од највећих писаца са наших простора – Александра Тишме, уз учешће више од 100 уметника, реализовати велики новомедијски павиљон који, од 13. до 19. септембра, спаја неколико изложби, представа и инсталација.

У недељи извођачке уметности, након распродатог концерта у највећој француској концертној дворани Accor, и наступа у њујоршком Карнеги холу и паришкој Олимпији, у новосадском Дистрикту наступиће Ибрахим Малуф, један од најистакнутијих трубача данашњице и француско-либански инструменталиста и композитор номинован за Греми награду. Недеља извођачке уметности трајаће од 20. до 26. септембра.

У недељи која је посвећена архитектури, и ове године у Нови Сад стиже добитник Прицкерове нaграде, која представља Нобеловог пандана у архитектури, јапански архитекта Рикен Јамамото. Лауерату овогодишње Прицкерове награде, у недељи архитектуре, која ће трајати од 27. септембра до 3. октобра, придружиће се велика регионална имена архитектуре.

Последња недеља овогодишњег Калеидоскопа културе, која почиње 4. октобра, посвећена је визуелној уметности, а филмови неких од најзначајнијих имена српске кинематографије као што су Александар Петровић, Желимир Жилник, Душан Макавејев и други, који су уједно били и оспоравани и забрањивани, биће део изложбе „Најцрњи талас” која ће бити омаж црном таласу као једној од најзначајнијих појава на друштвеном-уметничком плану прошлог века.

Калеидоскоп културе се као јединствени програм културе у Европи код публике и на европској културној мапи позиционирао најпрестижнијим признањима као што је између осталих и признање за најбољи тренд бренд у области културе.

Улаз на програме Калеидоскопа културе је слободан.

Више информација о овогодишњем Калеидоскопу културе можете пронаћи на сајту kaleidoskopkulture.com

Тагови:

Повезане вести >

Vreme i vaseljena – izložba o vremenu

Time and Universe – Exhibition About Time

Izložba „Vreme i vaseljena – izložba o vremenu” povešće nas na putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, okvirena pričom o srpskom naučniku Milutinu Milankoviću kroz prizmu umetnosti.
Autor vizuelno-umetničkog dela postavke je Dušan Jovović, koji je ujedno i autor prestižnih multimedijalnih i interaktivnih izložbi koje su imale međunarodni odjek. Autor narativa je prof. dr Aleksandar Petrović, izuzetan poznavalac života i dela Milutina Milankovića, kojim se bavi preko 50 godina.

Džimi Tenor

Jimi Tenor

Finski muzičar i kompozitor Džimi Tenor prisutan je dugi niz godina na muzičkoj sceni. Prvi album objavio je 1988. godine sa bendom Jimi Tenor & His Shamans, da bi solo karijeru otpočeo 1994. albumom Sähkömies. Nastup ovog muzičkog vizionara, koji na autentičan način spaja džez sa drugim umetničkim žanrovima, gledaćemo u okviru Dočeka 2022. godine.

Karminjo

Carminho

Jedna od najboljih portugalskih pevačica dolazi u Evropsku prestonicu kulture početkom 2022. godine! Nova kraljica fado muzike Karminjo potiče iz muzičke porodice i svojim radom spaja tradicionalni i savremeni fado, ali se bavi i drugim žanrovima, kao što je brazilska muzika.

Кармињо

Carminho

Једна од најбољих португалских певачица долази у Европску престоницу културе почетком 2022. године! Нова краљица фадо музике Кармињо потиче из музичке породице и својим радом спаја традиционални и савремени фадо, али се бави и другим жанровима, као што је бразилска музика.

Џими Тенор

Jimi Tenor

Фински музичар и композитор Џими Тенор присутан је дуги низ година на музичкој сцени. Први албум објавио је 1988. године са бендом Jimi Tenor & His Shamans, да би соло каријеру отпочео 1994. албумом Sähkömies. Наступ овог музичког визионара, који на аутентичан начин спаја џез са другим уметничким жанровима, гледаћемо у оквиру Дочека 2022. године.

Време и васељена – изложба о времену

Time and Universe – Exhibition About Time

Изложба „Време и васељена – изложба о времену” повешће нас на путовање од таме до светлости, од хаоса до космоса, оквирена причом о српском научнику Милутину Миланковићу кроз призму уметности.
Аутор визуелно-уметничког дела поставке је Душан Јововић, који је уједно и аутор престижних мултимедијалних и интерактивних изложби које су имале међународни одјек. Аутор наратива је проф. др Александар Петровић, изузетан познавалац живота и дела Милутина Миланковића, којим се бави преко 50 година.