Да Европска престоница културе мења културни живот града, па и да се уписује у његову историју, говори и изградња прве у историји Новог Сада, Градске концертне дворане. Специфичност овог дугоочекиваног простора за концерте јесте и то што је један од ретких примера у Европи који спаја и две важне институције – Музичку и Балетску школу.
Модерно здање Градске концертне дворане на Булевару цара Лазара тако је постало и дугоочекивани дом за ове две школе са богатом традицијом, које су однеговале генерације младих талената. Музичка школа „Исидор Бајић” је добила своје пребивалиште после више од једног века, а Балетска школа након 70 година.
На функцији уметничког директора Градске концертне дворане нашао се Стефан Миленковић, један од најславнијих светских виртуоза на виолини, који се овим поводом, након дуге иностране каријере, вратио у Србију, односно у Нови Сад. Миленковић је изразио велики ентузијазам поводом новог простора за креативно изражавање младих уметника, јер ће ово бити место на којем ће младим уметницима, осим квалитетног образовања, бити пружена и прилика да се упознају и наступају са великим именима класичне музике.
Градска концертна дворана простире се на 15. 000 квадратних метара. Највећа сала поседује 480 места, а ту су и две мање, са 250, односно 180 места, чиме се значајно проширују концертни капацитети у граду. О значају новоизграђене атракције говори и чињеница да је у Нови Сад, у сусрет новој школској години, пристигло чак 76 нових клавира, што је била вест која је обишла не само земљу и регион, него и свет.
Музичка и Балетска школа ће ускоро отворити врата новим ученицима, а Градску концертну дворану смо имали прилику да видимо на онлајн Дочеку 7529. који се, сада већ традиционално, реализује у оквиру пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе”. Тог 13. јануара је на овој велелепној сцени наступио Стефан Миленковић, а придружио му се и чувени Васил Хаџиманов, те су заједно најавили једну нову епоху у историји класичне музике у Новом Саду.