Претрага
Close this search box.
Претрага
Close this search box.

Објављено:

01/01/2023
Годину титуле Европске престонице културе Нови Сад затворио уз Дочек
01/01/2023

Нови Сад као Европска престоница културе титуларну 2022. годину затворио је уз Дочек, несвакидашњи уметнички и продукцијски програм у Подграђу Петроварадинске тврђаве. Најбољи европски тренд бренд у области културе 2021. године одржан је по шести пут у Новом Саду, кроз спој визуелне и извођачке уметности.

Публика је синоћ уживала у музичком програму на неколико бина. На главној сцени испред Београдске капије наступили су Perpetuum Jazzile, Kosheen и ди-џеј Biesmans. На сцени смештеној на Тргу проте Михалџића слушали смо Stereo MC’s, Мими Мерцедес и Рођеног, док су у Штросмајеровој улици наступили МонохромРепетитор и Обојени програм.

Тесла светлосна галерија и ове године је оживела Подграђе кроз рад самосталних уметника међу којима су Chida Yasuhiro из Јапана, један од Артдексових (Artdex) „Девет изванредних светских уметника светлости”, Павла Беранова из Чешке, добитница награда за интерактивне инсталације и најбољи дизајн осветљења, Доријан Колунџија, који води студио за нове медије „Галерија 12”, чији је један од пројеката Музеј будућности у Дубаију, визуелни уметник Горан Деспотовски, уметници Дејан Стојков и Анђелко Попић и други. A да је у Новом Саду култура начин живота и да је година Европске престонице културе направила системске промене у културном животу града показује чињеница да се чак 600 људи пријавило за стручна вођења кроз изложбе „Милева: Ми смо стена” (Музеј града Новог Сада на Петроварадинској тврђави) и „Милутин: Време и васељена” (Студио М) током последњег дана 2022. године, као и током новогодишње ноћи, а на лицу места било их је и још много више.

Дочек 13. јануара – преко 20 догађаја на исто толико локација

На Дочеку 13. јануара наступиће и овогодишња представница Србије на Евровизији, Констракта, уз бенд Земља грува, који стижу у Српско народно позориште. Електронску музику слушамо на наступу Space Motion & Tribe у Музеју савремен уметности Војводине, док ће рок звуке, свако на свој јединствен начин, донети Shortparis у Фабрици, звезде из Лондона Haelos у Позоришту младих, Сана Гарић у Културној станици Свилара и Ђорђе Давид и Ивана Петерс у Културној станици Барка. Виртуози класичне музике Ке Ма и Шихан Ванг, уз Silk & Wind дуо, одржаће концерт у Новосадском позоришту, а најбољи џез бенд из Србије EYOT у Културну станицу Еђшег. У Радничком дому наступиће хрватски лајв техно састав ABOP, док нас у Српском народном позоришту очекује наступ наше најпознатије певачице духовне и етно музике Данице Црногорчевић.

Већ су распродате улазнице за наступ једног од највећих џез пијаниста данашњице Tigrana Hamasyana у Градској концертној дворани, афричке R’n’B принцезе Nnekе у Синагоги, једног од најпризнатијих европских world music виолиниста Лајкa Феликсa у Реформаторској цркви, певачице чији глас руши границе и пуни велике сале Тијанe Богићевић у Културном центру Новог Сада, као и за концерте холандске музичке диве Севдализе у Српском народном позоришту, светски познатог састава Divanhana у Гимназији „Лаза Костић” и легендарне YU групe у unplugged издању у свечаној сали компаније НИС. Подршку том програму на Дочеку пружила је компанија НИС.

У оквиру Дочека 13. јануара у Културној станици Буковац програм за децу приредиће Удружење уметника Високо Ц, а тамо ће наступити и сјајне девојке које чине тамбурашки састав La Banda. Фузију звукова у Културну станицу Руменка доноси бенд Кал, док ће посебан уметнички програм приредити локалне организације у новоотвореној Културној станици Ковиљ. Улаз на њихове наступе биће слободан.

Улазнице за аудио-визуелне догађаје који ће се 13. јануара одржавати широм града, у оквиру програма Дочек 7531, продају се online, као и у целокупној Gigs Tix продајној мрежи. За већину наступа капацитети су скоро попуњени, зато набавите улазнице на време.

Фото: Владимир Величковић, Марко Пудић

Vreme i vaseljena – izložba o vremenu

Time and Universe – Exhibition About Time

Izložba „Vreme i vaseljena – izložba o vremenu” povešće nas na putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, okvirena pričom o srpskom naučniku Milutinu Milankoviću kroz prizmu umetnosti.
Autor vizuelno-umetničkog dela postavke je Dušan Jovović, koji je ujedno i autor prestižnih multimedijalnih i interaktivnih izložbi koje su imale međunarodni odjek. Autor narativa je prof. dr Aleksandar Petrović, izuzetan poznavalac života i dela Milutina Milankovića, kojim se bavi preko 50 godina.

Džimi Tenor

Jimi Tenor

Finski muzičar i kompozitor Džimi Tenor prisutan je dugi niz godina na muzičkoj sceni. Prvi album objavio je 1988. godine sa bendom Jimi Tenor & His Shamans, da bi solo karijeru otpočeo 1994. albumom Sähkömies. Nastup ovog muzičkog vizionara, koji na autentičan način spaja džez sa drugim umetničkim žanrovima, gledaćemo u okviru Dočeka 2022. godine.

Karminjo

Carminho

Jedna od najboljih portugalskih pevačica dolazi u Evropsku prestonicu kulture početkom 2022. godine! Nova kraljica fado muzike Karminjo potiče iz muzičke porodice i svojim radom spaja tradicionalni i savremeni fado, ali se bavi i drugim žanrovima, kao što je brazilska muzika.

Кармињо

Carminho

Једна од најбољих португалских певачица долази у Европску престоницу културе почетком 2022. године! Нова краљица фадо музике Кармињо потиче из музичке породице и својим радом спаја традиционални и савремени фадо, али се бави и другим жанровима, као што је бразилска музика.

Џими Тенор

Jimi Tenor

Фински музичар и композитор Џими Тенор присутан је дуги низ година на музичкој сцени. Први албум објавио је 1988. године са бендом Jimi Tenor & His Shamans, да би соло каријеру отпочео 1994. албумом Sähkömies. Наступ овог музичког визионара, који на аутентичан начин спаја џез са другим уметничким жанровима, гледаћемо у оквиру Дочека 2022. године.

Време и васељена – изложба о времену

Time and Universe – Exhibition About Time

Изложба „Време и васељена – изложба о времену” повешће нас на путовање од таме до светлости, од хаоса до космоса, оквирена причом о српском научнику Милутину Миланковићу кроз призму уметности.
Аутор визуелно-уметничког дела поставке је Душан Јововић, који је уједно и аутор престижних мултимедијалних и интерактивних изложби које су имале међународни одјек. Аутор наратива је проф. др Александар Петровић, изузетан познавалац живота и дела Милутина Миланковића, којим се бави преко 50 година.