„Моја уметност је импровизована, слободна. Цртам сваки дан у свом скиценблоку, тако да нема потребе за додатним скицама. Мој лик је попут неке врсте шаблона – понекад има значење, али потребна вам је машта. Таква уметност је интерактивна, постоји између мене и посматрача. Некад се у уметности ради о вештини, а некад само цртам и цртам и цртам, а када погрешим – настане нешто ново. То је попут импровизације, попут откривања“, рекао је мултимедијални јапански уметник Акинори Оиши који читавог априла, у оквиру програмског сегмента „Школе будућности“, борави у Новом Саду и своје знање дели са децом и младима кроз уметничке радионице у Школи за дизајн „Богдан Шупут“, Основној школи „Тврђава“ и врићу „Земља чуда“.
У оквиру Акиноријевог боравка у Новом Саду, у суботу, 16. априла, одржана је радионица „Let’s play with Aki“ када су деца и родитељи заједно са уметником креирали своје карактере и помоћу њих, и додатних Акиноријевих ликова, стварали своје креације на теме „Шта тебе чини срећним?“ и „Опиши своје снове“. Радионица је одржана у Приватној основној школи „Тврђава“, а учествовали су ученици и ученице ове школе, као и деца из вртића „Земља чуда“ у пратњи својих родитеља.
Акинори Оиши је склоност ка цртању показао већ са три године, а током одрастања инспирацију је проналазио у европским и америчким сликовницама и јапанским мангама. Ликовну уметност је завршио на Универзитету у Кјоту, а своје вештине развијао је како у Јапану, тако и у Француској, где је живео неколико година. Радио је као професор на Универзитету уметности у Токију, а данас је врло активан на јапанској уметничкој сцени.
Овај међународно признати и награђивани јапански уметник, познат по осликавању различитих површина својим сићушним, насмејаним ликовима, недавно је посетио и просторије Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе“, на Тргу слободе, где је белим маркером осликао прозоре својим препознатљивим карактерима. Акинори је осликао и прозоре Приватне основне школе „Тврђава“, Америчког кутка и Туристичке организације Новог Сада.
„Школе будућности“ део су програмског лука Будућност Европе, једног од осам програмских лукова који чине програмски концепт Европске престонице културе 2022. године.
Фото: Марко Пудић