Јединствена изложба у Србији „Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата”, која ће кроз три изложбене поставке обухватити највећи број дела једног од најзначајнијих српских сликара и повезати чак четири земље, биће отворена у суботу, 24. септембра, у 20.22 часа, чиме ће бити означен почетак недеље визуелне уметности у оквиру актуелног Калеидоскопа културе у Новом Саду.
На Тргу галерија, месту које традиционално припада визуелној уметности, Калеидоскоп културе, један од кључних пројеката Европске престонице културе, повезао је галерије од националног значаја – Спомен-збирку Павла Бељанског и Галерију Матице српске, где ће бити две изложбене поставке и Галерију ликовне уметности поклон збирку Рајка Мамузића, која има програмски удео, али и Галерију слика „Сава Шумановић” у Шиду, где ће бити трећа изложбена поставка.
Цена улазнице за поставку је 200 динара и важи за обе галерије, Спомен-збирку Павла Бељанског и Галерију Матице српске.
„Оно што је 2016. године био сан, данас је реалност. Идеја о новим људима, просторима, процесима и програмима и њиховом повезивању, која се можда чинила немогућом, данас се види управо на примеру изложбе једног од најзначајнијих представника српског модернизма и то у три уметничке установе истовремено. То је озбиљан подухват у оквиру Калеидоскопа културе, који је на више нивоа приказао да су такве ствари могуће и то не само у Новом Саду, већ и шире, и да то треба да нам буде стална пракса”, рекла је програмска директорка Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе”, Сара Вулетић, на данашњој конференцији за медије.
Шумановићево сликарство из периода између 1919. и 1940. године биће представљено делима из три наведена музеја, али и захваљујући позајмици уметникових дела из водећих националних институција културе, затим музеја из Хрватске, Северне Македоније и Француске.
„Значај Шумановићевих дела из колекције Павла Бељанског и збирке модерног сликарства Галерије Матице српске био је незаобилазан у представљању вредности културне баштине Новог Сада, у години када овај град носи титулу Европске престонице културе. Трећа карика у излагачком концепту јесте Галерија слика ‘Сава Шумановић’ у Шиду, без чије збирке не би могли да се донесу закључци о стваралаштву овог уметника у националним и интернационалним оквирима. Програм свечаног отварања обухватиће и пројекат ChoreoChroma, који полазиште има у сликарству Саве Шумановића”, објаснила је ауторка пројекта Милана Квас и управница Спомен-збирке Павла Бељанског, установе која је носилац пројекта.
Управница Галерије Матице српске, др Тијана Палковљевић Бугарски и директорка Галерије слика „Сава Шумановић” у Шиду, Јована Лакић, представиле су поставке у изложбеним просторима својих институција и нагласиле значај ове међумузејске сарадње.
„Ово је лепота Европске престонице културе као пројекта – да нам омогући неке ствари које иначе нису могуће, да нас подстакнемо да будемо бољи и направимо искораке које наша публика и наш град заслужује“, истакла је управница Галерије Матице српске, Тијана Палковљевић Бугарски.
Од импозантне збирке уметничких дела, која је обележила недељу визуелне уметности прошлогодишњег Калеидоскопа културе, до безбедности и чувања тих дела као највећег националног блага, ДДОР осигурање је важан актер Трга галерија и званично осигурање пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе” и програмског лука Калеидоскоп културе, а такође и партнер недеље визуелне уметности.
„Када је у питању очување културног наслеђа, Унипол, наша матична кућа, пружа подршку иницијативама и пројектима у области културе и уметности. Када се фокусирамо на визуелну, Унипол је успоставио свој посебан музеј, под називом CUBO, у којем промовишемо културу организовањем догађаја и изложби са различитим тематикама како бисмо заједници пренели и ово важно наслеђе и вредности Унипол групе. Уз овај пројекат, Унипол је подржао изложбе светски познатих уметника, као што су Моне, Шагал, Реноар, Пикасо, Ван Гог, Дали и многих други. ДДОР је препознао значај промоције и подршке уметности кроз разнолике иницијативе, које се крећу од откупа радова младих аутора који красе наше просторије до сарадње са Фондацијом ‘Фондација Нови Сад – Европска престоница културе’ , која је од великог значаја за наш град. Подржавајући пројекат Калеидоскоп културе, који се традиционално одржава на нашем Тргу галерија, желимо да додатно учврстимо нашу традиционалну посвећеност уметности и култури. Овогодишња изложба слика Саве Шумановића, једног од најистакнутијих уметника у Србији прошлог века, чини нас изузетно поносним. Свим посетиоцима изложбе желим да уживају у овим радовима”, рекао је Франческо Маши, председник Извршног одбора ДДОР осигурања.
Калеидоскоп културе траје до 7. октобра, а након недеље визуелне, последња недеља посвећена је примењеној уметности.
Слике:
Сава Шумановић, У сенци, 1935, Вл. Галерија слика „Сава Шумановић“, Шид
Сава Шумановић, Кућа у сокаку, 1933, Вл. Спомен-збирка Павла Бељанског, Нови Сад
Фото:
Владимир Величковић