Kultura je način života

1. SEP – 7. OKT

KULTURA ZAJEDNIŠTVA

Pet nedelja, pet umetnosti, na kultnim i novim mestima za kulturu, u novim i obnovljenim prostorima, spajaju lokalnu i evropsku scenu i sugrađane i sugrađanke, pretvarajući Novi Sad u grad-kaleidoskop.

Arhitektura, književnost, izvođačka, vizuelna i primenjena umetnost brojnim programima nalaze put do svih Novosađana i Novosađanki obeležavajući kraj leta u našem gradu.

Kaleidoskop kulture se izdvojio kao najveći, a ujedno i legatski projekat u okviru Evropske prestonice kulture. Takođe, Kaleidoskop kulture jedan je od dva programska luka Evropske prestonice kulture zahvaljujući kom je, uz Doček, Novi Sad dobio Nagradu za najbolji evropski trend brend u oblasti kulture, u novembru 2021. godine u Drezdenu.

Kao najveća smotra umetnosti u ovom delu Evrope, Kaleidoskop kulture donosi predstavu čuvenog bečkog Burgteatra, savremeni ples svetskog kalibra, nastup jednog od najvećih violinista sveta, Juliana Rachlina, veliku izložbu posvećenu jednom od najznačajnijih srpskih slikara 20. veka, i to u evropskim okvirima, Savi Šumanoviću, prvu samostalnu retrospektivnu izložbu Dragoljuba Raše Teodosijevića, konceptualiste i predstavnika Srbije na Venecijanskom bijenalu savremene umetnosti, umetnički kolektiv Plastique Fantastique iz Berlina koji je izlagao na najvećim umetničkim događajima, poput Venecijanskog bijenala i festivala RINGdeLUXE la Rioja, kao i mnoge druge prestižne umetničke programe.

Programsku knjigu luka Kaleidoskop kulture možete pogledati ovde, a kalendar svih događaja ovde.

PROGRAMSKE CELINE

ARHITEKTURA

Industrijsko nasleđe, scenski dizajn i moderna ahitektura predstavljeni na izložbama, ali i kroz druge vrste umetničkog izraza i savremenu tehnologiju.

IZVOĐAČKA UMETNOST

Koncerti na otvorenom, performansi, pozorišne predstave, ples u savremenim formama.

KNJIŽEVNOST

Javna čitanja, razgovori sa autorima i autorkama i performansi kao odstupanja od ustaljenih načina književnih promocija.

PRIMENJENA UMETNOST

Nova izlagačka praksa predstavlja najveća imena svetskog i domaćeg dizajna.

7. OKT – 27. NOV

Preispitivanjem dominantnih vrednosti u evropskoj kulturi i umetnosti, dolazimo do otkrivanja drugačijih, aleternativnih, marginalizovanih, manjinskih, buntovnih izraza.

Neki od glavnih programa donose inkluzivne događaje sa naglaskom na stvaralaštvo marginalizovanih grupa (Supermoćni), predstavljaju strip u novim formama (Grad stripa) i upoznaju nas sa bogatstvom alternativnih, manjinskih, avangardnih žanrova, jezika i izraza.

Neka od za sada najavljenih imena i programa za programski luk Druga? Evropa su Tifološki muzej iz Zagreba – jedan od retkih muzeja u Evropi koji se bavi temom pristupačnosti, bečki Kunsthistorisches Museum – jedan od najslavnijih muzeja na svetu, britanska perkusionistkinja s oštećenim sluhom Evelin Gleni – dvostruka dobitnica Gremija u oblasti klasične muzike i nagrade Polar, koju zovu i „Nobelovom nagradom za muziku”, slavni nemački konceptualni umetnik Franko Uve Lajsipen – upamćen kao jedan od pionira performansa, bodi arta i polaroid fotografije, poznat i po dugogodišnjoj privatnoj i poslovnoj vezi sa Marinom Abramović i holandski reditelj Majkl Helmerhorst koji će potpisati predstavu o čuvenoj strip junakinji Baneta Kerca, Ket Klo (Cat Claw).

Programsku knjigu luka Druga? Evropa možete pogledati ovde, a kalendar svih događaja ovde.

 

PROGRAMSKE CELINE

SUPERMOĆNI

Kroz inkluziju i pristupačnost podstiče se jednakost u stvaranju kulturnih sadržaja, sa naglaskom na stvaralaštvu marginalnizovanih grupa.

GRAD STRIPA

Novi Sad postaje centar devete umetnosti koji okuplja najznačajnije strip-crtače, poigravajući se sa ovom vrstom umetnosti i predstavljajući njene nove forme.

STRANA B

Otkrivanje bogatstva različitih avangardnih, manjinskih i alternativnih izraza, žanrova i jezika.