У циљу што боље припреме организационо-техничких и програмских активности пројекта „Нови Сад 2021“ у наредном периоду, под покровитељством и уз посредовање Амбасаде Републике Пољске у Београду, у студијској посети Вроцлаву, Европској престоници културе за 2016. годину, боравили су Немања Миленковић, председник Организационог одбора и Вук Радуловић, менаџер за међународну сарадњу пројекта „Нови Сад 2021“.
Током три дана реализован је врло интензиван програм и одржан низ састанака усмерених ка упознавању чланова тима „Нови Сад 2021“ са свим сегментима реализације пројекта „Вроцлав 2016“. Новосадска делагација сусрела се са генералним директором пројекта „Вроцлав 2016“, Кжиштофом Мајем, који их је упознао са организацијом и резултатима рада пројекта током петогодишњег периода припрема кандидатуре. Доминика Кавалерович, програмски директор пројекта, представила је програм вроцлавске кандидатуре и рад седам кустоса из различитих уметничких области. Осим тога, организовани су и састанци са лидерима тимова различитих сектора надлежних за поједине аспекте кандидатуре – микро грантинг систем – Наталиом Мутор, уметничког резиденцијалног програма – Береником Никодемском и Кжиштофом Биелашком и сектора евалуације и мониторинга – Јацеком Плутом и Катаржином Кајданек. Такође, чланови новосадског тима имали су прилику и да се упознају са успешним локалним иницијативама, попут Еко центра који реализује велики број еколошких пројеката и радом Удружења Локиетка које се бави развојом културних и других социјалних активности у мање развијеном вроцлавском кварту Надодрже. Све информације добијене у директној комуникацији са експертима за поједине области од огромног су значаја за правилно планирање пројекта „Нови Сад 2021“ и превазилажење изазова у будућности.
За делегацију тима „Нови Сад 2021“ организован је и обилазак најзначајнијих инфраструктурних пројеката који су реализовани у Вроцлаву. Реч је о једној од најмодернији концертних хала у Европи – Националном форуму музике, изграђеној по најпрестижнијим архитектонским и акустичним стандардима, и обновљеној згради Музеја народа у Вроцлаву. Ове импозантне уметничке институције остају као један од најзначајнијих легата кандидатуре Вроцлава за Европску престоницу културе 2016, а укупна улагања тог пољског града у целокупан пројекат „Wроцлав 216“ износе више од 250 милиона евра.
Председник Организационог одбора „Нови Сад 2021“ Немања Миленковић захвалио се домаћинима на гостопримству и могућности да се упореде различити параметри и приступи реализацији пројекта ЕПК:
„Разлике су очигледне. Довољно је само упоредити број становника Новог Сада и Вроцлава, као и Србије и Пољске. Затим, ту је разлика и у (не)могућности приступу ЕУ фондовима. Ипак, поново се потврдило да количина уложених средстава у пројекат, изграђени објекти, као и величина града не дефинишу успешну Европску престоницу културе. Искуства свих ЕПК, па и Вроцлава, показала су да су најбитнији континуитет и аутономија тима у раду на пројекту, добра организација као и подршка свих грађана.“
Према његовим речима, управо у жељи да искористе знања и искуства пољских колега, ова студијска посета помоћи ће у реализацији поставке квалитетних темеља у организацији овако комплексног пројекта.
Студијска посета Вроцлаву одржана је од 6. до 9. новембра и овом приликом истичемо посебну захвалност Амбасади Републике Пољске у Београду која је омогућила путовање, посебно Иди Оржеховској, трећем секретару Амбасаде и Агњешки Марциновски из тима за међународну сарадњу „Вроцлав 2016“ на сјајној организацији и координацији путовања у Вроцлав. Ова посета уверава нас да је ово тек почетак дугорочне и успешне сарадње.