Град Нови Сад поднео је апликацију на престижном конкурсу за избор Европске престонице културе 2021. године. Те године ће се први пут уз град из државе чланице Европске уније бирати и град из државе која још није пуноправни део „европске породице народа“. У том избору Нови Сад се, уз Херцег Нови, налази у финалу и да ли ће освојити ласкаву титулу Европска престоница културе 2021. године знаће се 13. октобра приликом финалног представљања у Бриселу.
Оно што је за сада познато је да је (16. септембра) Темишвар проглашен за Европску престоницу исте године када и Нови Сад то жели да постане. Уколико и Нови Сад буде изабран за Европску престоницу културе те 2021. године, Европа ће, први пут, поред два града која ће – сваки на свој начин, али и кроз бројне заједничке пројекте – представљати европске културне центре, добити својеврсни културни регион који повезује два града и народа!!!
А Темишвар и Нови Сад – и некада и сада – имају много тога заједничког.
Темишвар је највећи културно-историјски центар Срба у Румунији и у том граду живи највише Срба, готово 25.000. Темишвар се налази у делу који се у Румунији назива „историјски Банат“, а у војвођанском делу Баната живи више од 30.000 Румуна. У Темишварау се налази саборна црква као престона црква Темишварске епархије Српске православне цркве, српска гимназија „Доситеј Обрадовић“ и основна школа. На Радио Темишвару емитује се програм на српском језику, а на Радио Новом Саду програм на румунском. Кроз бројне догађаје, са обе стране границе, непрекидно се одржавају сусрети уметника, фолклорних друштава, спортских клубова, ученика, привредника. Нови Сад и Темишвар су градови побратими, а између два града постоји и висока економска сарадња чији се главни однос огледа у ИТ индустрији. Интересантан је и податак да се један од тргова који се налази надомак Градске куће у Темишвару зове Трг слободе као и трг у Новом Саду на којем се налази новосадска Градска кућа.
Историјско пријатељство и повезаност Новог Сада и Темишвара потврдиле су и нове генерације. Наиме, један од најбољих музичких фествала Европе који се већ 16 година организује у Новом Саду, другу годину заредом у Темишвару организује Певолушн Фестивал. Егзит Тим на тај начин повезује младе људе из две земље, али и целог Региона Југоисточне Европе и шире на новосадској Петроварадинској тврђави и у темишварском ,,Village Museum“ парку.
Културна, исоторијска и економска блискост и повезаност два града огледа се и у чињеници да је већ започета припрема пет заједничких пројеката у оквиру кандидатуре Новог Сада и Темишвара за Европску престоницу културе 2021. године! Тимови за кандидатуру Новог Сада и Темишвара убеђени су да ће се та сарадња додатно проширити и ојачати ако оба града понесу титулу.
Тим поводом, градоначелник Темишвара Николаеа Робуа посетио је 7. септембра Нови Сад, сусревши се, између осталих, са градоначелником Новог Сада Милошем Вучевићем и председником Организационог одбора „Нови Сад 2021“ Немањом Миленковићем. Градоначелник Темишвара Николае Робу рекао је да је срећан што се налази у Новом Саду који је близак Темишвару у више сектора и са којим има заједничку историју и садашњост, као и добру основу за будуће релације.
Уколико Нови Сад, заједно са Темишваром, понесе престижну титулу Европска престоница културе 2021. године, захвљујући близини (144 километра) биће то јединствена прилика да, у једном дану, преподне присуствујете отварању изложбе у Новом Саду, а увече извођењу представе у Темишвару или обратно, све једно.
Председник Организационог одбора Нови Сад 2021, Немања Миленковић, истиче да би победом Темишвара и Новог Сада Европа добила не само две нове престонице културе, већ јединствен европски регион културе, повезан не само историјским везама, економском сарадњом, већ и конкретним пројектима који се налазе у обе апликације.