Нови Сад је протекле године у светским магазинима више пута уврштен међу дестинације које треба посетити у 2022. години, а податак да је, након 20 година, у мају ове године оборен рекорд по броју ноћења и посета граду потврђује да је Европска престоница културе испунила предвиђени потенцијал. У том духу, Нови Сад остаје на висини задатка и нуди програме који сваког дана предстојећег викенда представљају другу врсту уметности — у петак изложбу каква се није видела на овим просторима више од пола века, у суботу врхунске домаће, регионалне и европске музичаре и музичарке, а у недељу премијеру првог филма о настанку Новог Сада, чиме ће бити затворен тренутно актуелни програмски лук Тврђава мира.
Мирним путем до слободе
Нови Сад је један од ретких европских градова који ће добити прву филмску сагу о рађању града под називом „Либерта”, чија је премијера заказана за 17. јул на Петроварадинској тврђави, једној од најзначајнијих знаменитости Новог Сада. Филмско остварење, које потписују редитељ и сарадник на сценарију Гвозден Ђурић и редитељ и сценариста Жанко Томић, приказаће не само ослобођење Новог Сада и добијање статуса града, већ и читаву Војводину као простор где се српска култура и традиција најтешње преплићу са европским идеалима и изазовима тог времена.
До места пројекције — улице испред хотела Леополд, публику ће од Самостана Светог Јурја, најстарије цркве у Петроварадину, довести уметници и уметнице уз које ће се пут претворити у прави пролазак кроз барок. Ова шетња 18. веком почиње у 21 час и додатно ће допринети читавој атмосфери пред филм.
Улаз на филмску пројекцију je слободан, али ће, због ограниченог броја места, публика моћи да присуствује само уз бесплатне улазнице које се преузимају искључиво на Gigx Tix продајном месту у Париском магазину. Позивнице се подижу уз лични документ, а једна особа може узети највише три улазнице.
Паркинг испред хотела Леополд на Тврђави биће привремено затворен због премијере филма — од 15. јула у 9 часова до 18. јула, пола сата после поноћи.
Мирнодопско наслеђе „Старе Европе”
До сада неоткривене податке о праисторији ових простора, који сежу чак до неолита, као и први реалистични приказ праисторијског човека – становника Лепенског Вира, који је представљен на Светској изложби „Dubai Expo”, представиће изложба „Сан неолитске ноћи” Музеја Војводине и Народног музеја Србије. Изложба ће бити отворена 15. јула у 20 сати у Музеју Војводине.
О значају ове поставке, чији су аутори мр Лидија Баљ и Андреј Старовић, говори и чињеница да је последња велика изложба о неолиту у нашој земљи организована 1968. године. Са открићима нових локалитета, ово ће бити прва изложба у нашој земљи која ће обухватити нове, многобројне сегменте из овог периода, које публика још није имала прилику да види. Нарочито занимљив део поставке је научни део у којем ће бити оживљен становник Лепенског Вира кроз пројекат „MetaHuman – Упознајте праисторијског човека”. На дан отварања улазнице се неће наплаћивати, док ће до 15. октобра, до кад траје изложба, сви заинтересовани моћи да купе карте по стандардним ценама Музеја Војводине. Изложбу је подржала и национална платформа „Србија ствара”.
Увертира за мир
Субота је дан за врхунске музичаре и музичарке, и то из читаве Европе. Међународни филхармонијски оркестар „За нове мостове” сачињен од студената и студенткиња музичких академија из Новог Сада, Трста, Граца, Будимпеште, Сарајева и Загреба, у организацији Академије уметности у Новом Саду, извешће за ову прилику специјално компоновану композицију Ђорђа Марковића „Увертира за мир”, 16. јула од 20 сати и 22 минута у Креативном дистрикту. Уз пијанисткињу светског реномеа Јасминку Станчул, под диригентском палицом Андреја Бурсаћа, са музичарима и музичаркама из Аустрије, Мађарске, Италије, Хрватске и Босне и Херцеговине, биће обележен Карловачки мир, при чему ће се указати на неприкосновеност мира новог миленијума, Европе, човечанства, солидарности.
Одмах након овог концерта, у Креативном дистрикту од 22 сата и 20 минута наступиће „Клавирско тројство” које окупља прослављене пијанисте бриљантних каријера, који су поставили стандарде мешања модерног џез језика с балканским музичким наслеђем. Пијанисти Васил Хаџиманов, Матија Дедић и Бојан Зулфикарпашић промовисаће вредности интеркултурног дијалога, заједништва, разумевања и помирења.
Културна станица Свилара такође ће 16. јула бити у знаку музике јер ће од 20 сати ту наступити ЈСО, Омладински симфонијски оркестар из Бремена, на својој међународној летњој турнеји.
Програмски лук Тврђава мира бави се промишљањем и критичким сагледавањем ратних сукоба и њихових последица, трагајући за културом мира, промовишући интеркултурални дијалог и помирење. До 17. јула угостиће више од 1500 уметника и уметница кроз готово 150 програма.
Фото: Јелена Ивановић, Марко Пудић, Архива Музеја Војводине, Архива „Србија ствара“, Небојша Бабић, Промо