seobe logo

Објављено:

01/02/2022
Нови Сад као европски простор кретања – почиње програмски лук „Сеобе”
01/02/2022

Миграције и позитивне последице кретања становништва, богатство различитости и њихов утицај на уметност, теме су новог програмског лука „Сеобе”, који је отпочео данас и којим Нови Сад, као Европска престоница културе, наставља низ културних догађаја у 2022. години.

Добро дошли у Европску престоницу културе:

Српска Атина ће у наредних 45 дана, кроз више од 300 догађаја представити сеобни идентитет Новог Сада, Србије и Европе. Кроз различите уметничке жанрове представиће се око 130 уметника, од чега 90 из различитих европских земаља.

katedrala

Непоновљиве „Сеобе” довешће уметнике који ће се представити кроз различите медије визуелне уметности, на чак 15 изложби, па нас тако очекују европски мајстори сликарства попут Марка Шагала, Ел Грека, Виже ле Брен и других. Такође, у Нови Сад стижу и фотографије најбољих светских фотографа, добитника престижних награда Фондације World Press Photo – Варен Ричардсон, Џон Станмајер, Матијас Коста, савремени европски аутори који сликају на јарболима – Алаин Велтер, Ката Версеги, Аре Андерсен, и други.

Током трајања изложбе „Сеобе душа — Нови Сад кроз књигу”, Мастер хала Новосадског сајма угостиће савремене регионалне писце као што су Румена Бужаровска, Милица Вучковић, Миљенко Јерговић, Дамир Каракаш, Кристиан Новак и Дарко Цвијетић.

Партнер програма „Сеобе душа“ је Новосадски сајам, а подршку су пружили и компаније Глобос осигурање и Дијамант ДОО.

Биће изведено више од 30 концерата, најразличитијих музичких жанрова и великих имена попут Енигме, Barcelona Gipsy balKan Orchestra, Light in Babylon, и многе друге, а публика ће имати прилику да ужива и у 10 представа, 40 радионица и бројних других садржаја.

Програмски лук „Сеобе” симболично је почео на Дан града Новог Сада, чиме се слави датум када је тај град 1748. године проглашен слободним краљевским градом. Овим свечаним поводом додељена је и Фебруарска награда, савременом српском композитору Стевану Дивјаковићу, чија ће композиција „Балканска фантазија” бити изведена на трећем концерту у серији концерата под називом The Best od Novi Sad, 17. фебруара. Такође, Пошта Србије у сарадњи са Фондацијом „Нови Сад – Европска престоница културе” израдила је емисију пригодних поштанских маркица посвећених Новом Саду – Европској престоници културе, које ће се користити за слање позива током целе 2022. године.

 

На дан Града направљен је симболички и физички мост који је повезао две установе, две изложбе, два времена у једну причу сеобног Новог Сада, па ће тако публика имати прилику да на јединствен начин доживи причу о српској Атини кроз две изложбе: „Тамо где сеоба завршава – од римске Панонија до данашње Војводине” у организацији Музеја Војводине и „Акценти – Нови Сад” у организацији Музеја Града Новог Сада. Улаз на изложбе биће бесплатан за све посетиоце 1. фебруара.

Отварање две велике изложбе:

Само у наредних недељу дана, Нови Сад ће поред изложби, представити свој мултикултурални карактер и концертима класичне музике и новим тумачењем традиционалне културе. Новосађани, али и врхунски светски виртуози као што су Ирена Јосифоска, Александра Шуклар, Стефан Миленковић, Кемал Гекић, Рита Кинка и Роберт Лакатош, представиће кроз три концерта, заједно са Војвођанским симфонијским оркестром, све богатство различитих националних идентитета преточених у мултикултуралност као последицу вековних сеоба на овим просторима.

Детаљан програм, програмска књига и све информације везане за догађаје у години титуле Европске престонице културе налазе се на сајту пројекта novisad2022.rs.

Фото: Владимир Величковић