европска престоница културе

Објављено:

12/01/2022
Нови Сад спреман да постане Европска престоница културе
12/01/2022

У Новом Саду сутра ће, 13. јануара, свечано бити отворена година титуле Европске престонице културе и то у оквиру програмског лука Дочек, са којим су Новосађани и њихови гости запловили у 2022. годину. Као јединствена прослава у Европи, Дочек спаја две уметности, два писма, две нове године, два дана, два рачунања времена, па ће тако Дочек 7530 донети својеврсну прославу која помера границе и ставити Нови Сад у центар европског културног живота.

Централни догађај свечаног отварања Европске престонице културе заказан је за 13. јануар када ће у 20 сати 22 минута бити изведена прослава „Зенитеум :: 2022“ редитеља Драгана Живадинова, на једном од главних градских булевара, испред Бановине, која ће кроз уметност славити велика имена српске науке – Милеву Марић Анштајн и Милутина Миланковића. Публика ће свечано отварање моћи да прати и у преносу уживо на другом програму Радио телевизије Србије и првом програму Радио телевизије Војводине, као и на сајту novisad2022.rs

Церемонија проглашења Новог Сада културном престоницом биће одржана у Српском народном позоришту, а гледаоци ће моћи да је прате искључиво путем малих екрана, у директном преносу на другом програму Радио-телевизије Србије и првом програму Радио-телевизије Војводине од 18 часова, као и на сајту novisad2022.rs

Свечано отварање обележиће и велика несвакидашња изложба „Време и васељена” у холу Студија М од 18 сати, као и концерти на неколико локација у граду.

Пооштравање контроле епидемиолошких мера

Сви програми на свечаном отварању Европске престонице културе прилагођени су епидемиолошким мерама, стога су од самог почетка капацитети били веома ограничени на планираним концертима, приликом продаје улазница, а уз то, ради безбедне и одговорне организације, Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“ преузима иницијативу за додатне мере и пооштравање контроле њихових поштовања. Фондација је стога као прву меру дала препоруку да се одложи 60 одсто концерта, док ће појачане мере контроле бити на оним концертима коју су директно у продукцији Фондације. Потом на концертима који ће бити реализовани, капацитети су до 50 одсто, на појединим ће бити и мањи, а заједно са улазницом, биће неопходно да посетиоци приложе зелени сертификат или антигенски тест не старији од 48 сати или PCR тест не старији од 72 сата.

У складу са актуелним епидемиолошким мерама, на самом догађају неопходно је ношење маски и одржавање дистанце.

Концерт Биље Крстић и Бистрик оркестра који је био планиран за 13. јануар у Сали НИС-а, одложен је, због болести певачице, али је планиран током године у оквиру програма Европске престонице културе.

Бесплатно тестирање за посетиоце на две локације

За све посетиоце који немају зелени сертификат, антигенски или PCR тест, биће обезбеђена два пункта за бесплатно тестирање 13. јануара и то на две локације:

  • У центру Новог Сада, на Тргу Слободе 13. јануара од 12 до 23 часа
  • У простору Градске концертне дворане (Булевар Цара Лазара 67) 13. јануара од 12 до 23 часа

Загревање на отвореном почиње већ вечерас

Загревање за свечани дан биће веч вечерас, када ће наступити 12 новосадских бендова на шест  локација на отвореном широм града који почињу од 17 и 18 сати.  Новосађани и њихови гости имаће прилику да слушају састав Гифт, па потом Јосип А Лисац код Рибље пијаце, Лав Хантерс и УВ бенд у пролазу код Булевар Букс-а и ДДОР-а, квартет Dragon’s Fuel и групу Шинобуси у Хотелу Војводина, у Поштанској улици панк рок бенд Збогом Брус Ли, а након њих Стефан и акустични гадови Кило Кило Банда и Кло кло у подземном пролазу код Поште, као и Атеист Реп и Плави птичић у Змај Јовиној улици (код Теленора). Вечерас ће у 19 сати у галерији СУЛУВ бити отворена и изложба People of My Cityлитванске фотографкиње Рамоне Пигагајте као производ сарадње две Европске престонице културе – Новог Сада и Каунаса који заједно са Ешом носе ту титулу у овој години.

Детаљне информације о Дочеку можете пронаћи на званичном сајту.

 

Фото: Владимир Величковић, Марко Пудић

Vreme i vaseljena – izložba o vremenu

Time and Universe – Exhibition About Time

Izložba „Vreme i vaseljena – izložba o vremenu” povešće nas na putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, okvirena pričom o srpskom naučniku Milutinu Milankoviću kroz prizmu umetnosti.
Autor vizuelno-umetničkog dela postavke je Dušan Jovović, koji je ujedno i autor prestižnih multimedijalnih i interaktivnih izložbi koje su imale međunarodni odjek. Autor narativa je prof. dr Aleksandar Petrović, izuzetan poznavalac života i dela Milutina Milankovića, kojim se bavi preko 50 godina.

Džimi Tenor

Jimi Tenor

Finski muzičar i kompozitor Džimi Tenor prisutan je dugi niz godina na muzičkoj sceni. Prvi album objavio je 1988. godine sa bendom Jimi Tenor & His Shamans, da bi solo karijeru otpočeo 1994. albumom Sähkömies. Nastup ovog muzičkog vizionara, koji na autentičan način spaja džez sa drugim umetničkim žanrovima, gledaćemo u okviru Dočeka 2022. godine.

Karminjo

Carminho

Jedna od najboljih portugalskih pevačica dolazi u Evropsku prestonicu kulture početkom 2022. godine! Nova kraljica fado muzike Karminjo potiče iz muzičke porodice i svojim radom spaja tradicionalni i savremeni fado, ali se bavi i drugim žanrovima, kao što je brazilska muzika.

Кармињо

Carminho

Једна од најбољих португалских певачица долази у Европску престоницу културе почетком 2022. године! Нова краљица фадо музике Кармињо потиче из музичке породице и својим радом спаја традиционални и савремени фадо, али се бави и другим жанровима, као што је бразилска музика.

Џими Тенор

Jimi Tenor

Фински музичар и композитор Џими Тенор присутан је дуги низ година на музичкој сцени. Први албум објавио је 1988. године са бендом Jimi Tenor & His Shamans, да би соло каријеру отпочео 1994. албумом Sähkömies. Наступ овог музичког визионара, који на аутентичан начин спаја џез са другим уметничким жанровима, гледаћемо у оквиру Дочека 2022. године.

Време и васељена – изложба о времену

Time and Universe – Exhibition About Time

Изложба „Време и васељена – изложба о времену” повешће нас на путовање од таме до светлости, од хаоса до космоса, оквирена причом о српском научнику Милутину Миланковићу кроз призму уметности.
Аутор визуелно-уметничког дела поставке је Душан Јововић, који је уједно и аутор престижних мултимедијалних и интерактивних изложби које су имале међународни одјек. Аутор наратива је проф. др Александар Петровић, изузетан познавалац живота и дела Милутина Миланковића, којим се бави преко 50 година.