У Берлину је од 8. до 11. септембра одржана прва радионица пројекта „REWOMEN – Европско женско сећање”, одобреног у оквиру „Европа за грађане и грађанке – Европско сећање” програма Европске уније.
У питању је међународни пројекат у којем учествују представнице и представници организација из десет европских држава, а који за циљ има обележавање 20. годишњицу проглашења Повеље ЕУ о основним људским правима креирањем међународне изложбе посвећене историји Покрета за ослобођење жена у Европи (Women’s Liberation Movement -WLM).
Отварање изложбе као и завршна међународна конференција под називом „Наслеђе европских покрета за ослобођење жена“, планирани су за почетак јуна 2022. године у Новом Саду, у години титуле културне престонице и то у оквиру програмског лука Хероине, након чега ће изложба путовати кроз партнерске градове.
На првој радионици одржаној у Берлину, реализованој у Цитадели у Шпандау дистрикту, у фокусу су биле теме СОС линија и женских мировних иницијатива из периода од 1960. до 2000. године. Заједно са визуелним модератором Катјом Складман, на радионицама се учило и како да се истраживања преточе у аудио-видео инсталације и припреме за завршну изложбу.
У оквиру пројекта планирано је укупно шест међународних активности. У наредним месецима планирано је одржавање још три радионице, у Атини (Грчка), Варшави (Пољска) и Птују (Словенија).
Пројекат се одвија у склопу сарадње Архива Војводине и Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе” са локалним партнерима међу којима су: ИРИДА – Иницијатива за равноправност, иновативност и друштвени ангажман, СОС женски центар и Удружење женске студије и истраживања, као и са страним институцијама и организацијама из Немачке, Пољске, Грчке, Црне Горе, Албаније, Словеније, Италије, Француске и Холандије.
Око 100 жена из партнерских земаља учествоваће у креирању концепта и материјала за завршну изложбу. Идеја изложбе је да представи чињенице, догађаје, друштвене прекретнице и промене, биографије познатих и потпуно непознатих маргинализованих жена. Изложба ће се састојати од докумената, фотографија, текстова, артефаката, чланака, видео материјала и биће интерактивна са публиком. Концептуално, изложба ће бити представљена кроз осам тематских целина: Рат, Насиље, Моћ, Рад, Слобода, Медији, Образовање, Култура.