Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture”, kao nosilac međunarodnog projekta European Youth Engagement Network 2.0 – EYE.net 2, ugostila je partnere iz šest država tokom proteklog vikenda u Novom Sadu, od 7. do 11. jula.
Pripremna radionica, kao prva aktivnost na projektu EYE.net 2, usled popuštanja epidemijskih mera, uživo je okupila 30 menadžera, umetnika, umetnica i mladih iz Češke, Slovenije, Litvanije, Francuske, Grčke, Nemačke i Srbije.
Glavni ciljevi radionice bili su umrežavanje partnerskih organizacija, definisanje datuma realizacije aktivnosti, produkcija predstava u svim partnerskim državama, definisanje marketinške strategije i potpisivanje ugovora o partnerstvu. Svaki partner predstavio je svoju organizaciju, tim i prethodno realizovane projekte, kao i teme svojih predstava i metodologiju rada.
Slovenačka grupa će raditi na temi „fake news”, srpska i grčka baviće se temom ekologije, dok će se francuska i litvanska grupa fokusirati na solidarnost, nemačka na temu antifašizma, italijanska na temu ekonomije, a češka na evroskepticizam. Kao veoma važno, pokrenuto je i pitanje titlovanja i prevođenja predstava publici.
Osim trupe Drž – ne daj iz Novog Sada, neke od organizacija koje učestvuju u projektu su: Associazione Culturale Capotrave / Kilowatt, kao jedan od najvažnijih italijanskih festivala za mlade grupe novog italijanskog pozorišta Polyplanity, grčka organizacija koja je član Međunarodnog društva scenskih umetnosti-ISPA i Međunarodne mreže scenskih umetnosti-IETM, dve najvažnije međunarodne kulturne mreže, zatim Divadlo v Dlouhé, češko pozorište koje direktno sarađuje sa klubom mladih gledalaca Klub mladých diváků, kao jedinom institucijom u Češkoj Republici koja učenicima osnovnih i srednjih škola nudi pozorišne predstave na osnovu saradnje sa njihovim nastavnicima, kao i Pazaislis Music Festival, jedan od najuticajnijih kulturnih događaja u Litvaniji koji promovišu klasičnu muziku.
Projekat EYE.net 2 je podržan od strane EU programa „Evropa za građane i građanke“, i uključuje 15 partnera iz Grčke, Hrvatske, Slovenije, Litvanije, Srbije, Češke Republike, Francuske, Italije i Nemačke. U okviru projekta biće realizovana produkcija osam autorskih omladinskih angažovanih predstava. Metodologija rada kombinuje omladinski rad i različite tehnike interaktivnog, primenjenog pozorišta. Mladi će imati priliku da analiziraju i promisle o aktuelnim društveno-političkim temama i aktivno se uključe u dijalog o budućnosti EU.
Novonastale produkcije će biti izvedene u svim partnerskim zemljama, te će mladi imati priliku da putuju i sarađuju sa svojim vršnjacima i umetnicima/umetnicama iz različitih delova Evrope.
Predstave će biti izvedene kao deo glavnog programa dve evropske prestonice kulture Novi Sad 2022 i Kaunas 2022.
Foto: Uroš Dožić