Претрага
Close this search box.
Претрага
Close this search box.

4. APRIL – 15. MAJ 2022.

 

KULTURA U VASPITANJU I OBRAZOVANJU

Podsticanje i uključivanje dece i mladih u stvaranje bolje budućnosti Evrope, kroz kulturu i umetnost, osnovni su ciljevi ovog programskog luka.  

Neki od najvećih programa baviće se alternativnim modelima obrazovanja (Škole budućnosti), podsticanjem kritičkog izražavanja povodom društvenih aktuelnosti (Zastave budućnosti), modernim čitanjem tradicionalnih narativa (Bajke budućnosti) i drugim temama. Deca i mladi, kao osnova za bolju budućnost Evrope, podstiču se na kritičko promišljanje, ali i na aktivno učešće u društvenim pitanjima. 

Samo neka od imena i neki od programa koje ćete imati priliku da vidite u okviru programskog luka Budućnost Evrope su: Dablinski pozorišni festival, najstariji evropski pozorišni festival iz Irske; Pozorište Alfa iz Češke sa predstavom „Tri musketara“ koja je iz godine u godinu međunarodno najuspešnija češka pozorišna predstava, što dokazuju i mnoge nagrade koje su joj dodeljene, kao i pozivi da se igra u više od 35 zemalja na tri kontinenta; Kokan Mladenović; Jaserštajn; Karmina Šilec, dirigentkinja i rediteljka-autorka, koja je razvila jedinstven umetnički koncept „Choregie“ i unela svežinu i originalnost u svet muzike i pozorišta; Panda van Prozdej koja je 2014. godine kreirala koreografiju pobedničkog programa „Aarhus Pigekor“ tokom Svetskih horskih igara u Rigi, dok je 2015. ovaj hor sa svojim najnovijim programom „Neka pevaju narodi“ osvojio Srebrnu ružu u Minhenu; Stefan Luterman, umetnički direktor, koji je 2010. pokrenuo prvi evropski horski festival Sing We And Chant It okupljajući dečje i omladinske horove iz Švedske, Mađarske i Nemačke.

Programsku knjigu luka Budućnost Evrope možete pogledati ovde, a kalendar svih događaja ovde.

 

PROGRAMSKE CELINE

ŠKOLE BUDUĆNOSTI

Preispitivanje sistema formalnog obrazovanja i promocija njegovih alternativnih modela kroz umetnost, igru i stvaralaštvo.

ZASTAVE BUDUĆNOSTI

Umetničko promišljanje dece i mladih na temu aktuelnih društvenih pitanja i podsticanje njihovog kritičkog izražavanja.

BAJKE BUDUĆNOSTI

Novo čitanje tradicionalnih bajki i stvaranje novih priča, kao izraza savremenih generacija i njihovih potreba.