KULTURA DRUGAČIJEG
Preispitivanjem dominantnih vrednosti u evropskoj kulturi i umetnosti, dolazimo do otkrivanja drugačijih, aleternativnih, marginalizovanih, manjinskih, buntovnih izraza.
Neki od glavnih programa donose inkluzivne događaje sa naglaskom na stvaralaštvo marginalizovanih grupa (Supermoćni), predstavljaju strip u novim formama (Grad stripa) i upoznaju nas sa bogatstvom alternativnih, manjinskih, avangardnih žanrova, jezika i izraza.
Neka od za sada najavljenih imena i programa za programski luk Druga? Evropa su Tifološki muzej iz Zagreba – jedan od retkih muzeja u Evropi koji se bavi temom pristupačnosti, bečki Kunsthistorisches Museum – jedan od najslavnijih muzeja na svetu, britanska perkusionistkinja s oštećenim sluhom Evelin Gleni – dvostruka dobitnica Gremija u oblasti klasične muzike i nagrade Polar, koju zovu i „Nobelovom nagradom za muziku”, slavni nemački konceptualni umetnik Franko Uve Lajsipen – upamćen kao jedan od pionira performansa, bodi arta i polaroid fotografije, poznat i po dugogodišnjoj privatnoj i poslovnoj vezi sa Marinom Abramović i holandski reditelj Majkl Helmerhorst koji će potpisati predstavu o čuvenoj strip junakinji Baneta Kerca, Ket Klo (Cat Claw).
Programsku knjigu luka Druga? Evropa možete pogledati ovde, a kalendar svih događaja ovde.
PROGRAMSKE CELINE
SUPERMOĆNI
Kroz inkluziju i pristupačnost podstiče se jednakost u stvaranju kulturnih sadržaja, sa naglaskom na stvaralaštvu marginalnizovanih grupa.
GRAD STRIPA
Novi Sad postaje centar devete umetnosti koji okuplja najznačajnije strip-crtače, poigravajući se sa ovom vrstom umetnosti i predstavljajući njene nove forme.
STRANA B
Otkrivanje bogatstva različitih avangardnih, manjinskih i alternativnih izraza, žanrova i jezika.