Претрага
Close this search box.
radionica EkOtisak

Objavljeno:

25/02/2022
Projekat „EkOtisak“: Do 2030. godine oko 150 miliona tona tekstilnog otpada u svetu
25/02/2022

Koje su to modne navike sugrađana, od čega se pravi odeća koju nosimo, šta je to brza, a šta spora moda – odgovor na ova pitanja dobili su prisutni, druge po redu, radionice projekta „EkOtisak”, sa temom „Održiva moda – zašto brza moda nije rešenje”, koja je održana u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu.

Imajući u vidu makro i mikro plan delovanja, cilj radionica je da se sagleda kakav dalekosežni uticaj na klimatske promene ima odeća koju nosimo i industrija koja je proizvodi, šta mi kao pojedinci možemo da uradimo i na koga treba vršiti pritisak da bi se nešto zaista promenilo.

radionica ekotisak

Prof. dr Maja Radetić, profesorka na Katedri za tekstilno inženjerstvo Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, govorila je o izazovima i istraživanjima u oblasti ekologije u tekstilne industrije, kao i o tekstilnom otpadu.
„Spora moda je postojala negde do devedesetih godina. Ona je podrazumevala značajno manju produktivnost u tekstilnoj industriji, dve eventualno četiri kolekcije godišnje međutim pojava brze mode donela je značajne promene – proizvodnju ogromnih količina odevnih predmeta što znači da do danas na globalnom nivou iznosi negde između 90 i 100 milijardi odevnih predmeta na godišnjem nivou. Predviđanja su, da će ukoliko se nastavi ovakav rast stanovništva, do 2030. godine biće, na godišnjem nivou u svetu, generisano oko 150 miliona tona tekstilnog otpada samo od odeće”, istakla je Radetić i dodala da se u Srbiji na godišnjem nivou generiše oko 6 i 9 hiljada tona tekstilnog otpada, te da Srbija nema organizovani sistem sakupljanja, niti sortiranja otpada.

dr Maja Radetić
Modna industrija je u samom vrhu svetskih zagađivača, ističe modna novinarka, autorka i voditeljka podkasta u okviru f.fm plaforme Marija Radaković te navodi da postoje primeri dobre prakse, kao i da bi trebalo da se ugledamo na zemlje zapadne Evrope. Navodi da je prvo i osnovno rešenje smanjenje proizvodnje, a zatim na koji način se proizvode materijali i koji su materijali u pitanju.
„Danas je 60 odsto garderobe izrađeno od poliestera koji nastaje od iste sirovine kao i plastična flaša a to je sirova nafta. Mislim da danas svi znamo koji problem zagađenja plastikom predstavlja za našu civilizaciju. Takođe, još jedna alternativa je prelazak na sistem cirkularne ekonomije gde postoji upravljanje otpadom i vraćanje viškova opet u sistem. Ono što je veoma važno da spomenem, kada pričamo o održivosti modne industrije kao alternativnom sistemu brze mode, to je dostojanstveni uslovi rada i dostojanstvene zarade i ne možemo pričati o održivosti ako ne pričamo o radnim pravima”, istakla je Radaković.
Projekat „EkOtisak” posvećen je klimatskim izazovima kroz spoj umetnosti i nauke. Centar za promociju nauke osmišljava nove načine informisanja javnosti i uključuje i same građane u naučna istraživanja, u saradnji sa Filozofskim fakultetom i Akademijom umetnosti Univerziteta u Novom Sadu, kao i sa organizacijom Zeleni Sad.

Marija Radaković

Tradicionalna manifestacija art+science će se kroz projekat „EkOtisak”, tokom jula i avgusta 2022. godine, realizovati u okviru programskog luka „Dunavsko more” u Novom Sadu, ovogodišnjoj Evropskoj prestonici kulture. Uz aktivno uključivanje umetnika, naučnih istraživača, organizacija civilnog društva i građana, ove godine ispitivaćemo svakodnevne navike građana i procenjivati načine na koji se one reflektuju na ugljenični otisak, kao svojevrsni trag koji svako ostavlja na našu planetu.

Foto: Vladimir Janić

Vreme i vaseljena – izložba o vremenu

Time and Universe – Exhibition About Time

Izložba „Vreme i vaseljena – izložba o vremenu” povešće nas na putovanje od tame do svetlosti, od haosa do kosmosa, okvirena pričom o srpskom naučniku Milutinu Milankoviću kroz prizmu umetnosti.
Autor vizuelno-umetničkog dela postavke je Dušan Jovović, koji je ujedno i autor prestižnih multimedijalnih i interaktivnih izložbi koje su imale međunarodni odjek. Autor narativa je prof. dr Aleksandar Petrović, izuzetan poznavalac života i dela Milutina Milankovića, kojim se bavi preko 50 godina.

Džimi Tenor

Jimi Tenor

Finski muzičar i kompozitor Džimi Tenor prisutan je dugi niz godina na muzičkoj sceni. Prvi album objavio je 1988. godine sa bendom Jimi Tenor & His Shamans, da bi solo karijeru otpočeo 1994. albumom Sähkömies. Nastup ovog muzičkog vizionara, koji na autentičan način spaja džez sa drugim umetničkim žanrovima, gledaćemo u okviru Dočeka 2022. godine.

Karminjo

Carminho

Jedna od najboljih portugalskih pevačica dolazi u Evropsku prestonicu kulture početkom 2022. godine! Nova kraljica fado muzike Karminjo potiče iz muzičke porodice i svojim radom spaja tradicionalni i savremeni fado, ali se bavi i drugim žanrovima, kao što je brazilska muzika.

Кармињо

Carminho

Једна од најбољих португалских певачица долази у Европску престоницу културе почетком 2022. године! Нова краљица фадо музике Кармињо потиче из музичке породице и својим радом спаја традиционални и савремени фадо, али се бави и другим жанровима, као што је бразилска музика.

Џими Тенор

Jimi Tenor

Фински музичар и композитор Џими Тенор присутан је дуги низ година на музичкој сцени. Први албум објавио је 1988. године са бендом Jimi Tenor & His Shamans, да би соло каријеру отпочео 1994. албумом Sähkömies. Наступ овог музичког визионара, који на аутентичан начин спаја џез са другим уметничким жанровима, гледаћемо у оквиру Дочека 2022. године.

Време и васељена – изложба о времену

Time and Universe – Exhibition About Time

Изложба „Време и васељена – изложба о времену” повешће нас на путовање од таме до светлости, од хаоса до космоса, оквирена причом о српском научнику Милутину Миланковићу кроз призму уметности.
Аутор визуелно-уметничког дела поставке је Душан Јововић, који је уједно и аутор престижних мултимедијалних и интерактивних изложби које су имале међународни одјек. Аутор наратива је проф. др Александар Петровић, изузетан познавалац живота и дела Милутина Миланковића, којим се бави преко 50 година.