U Berlinu je od 8. do 11. septembra održana prva radionica projekta „Rewomen – Evropsko žensko sećanje”, odobrenog u okviru „Evropa za građane i građanke – Evropsko sećanje” programa Evropske unije.
U pitanju je međunarodni projekat u kojem učestvuju predstavnice i predstavnici organizacija iz deset evropskih država, a koji za cilj ima obeležavanje 20. godišnjicu proglašenja Povelje EU o osnovnim ljudskim pravima kreiranjem međunarodne izložbe posvećene istoriji Pokreta za oslobođenje žena u Evropi (Women’s Liberation Movement -WLM).
Otvaranje izložbe kao i završna međunarodna konferencija pod nazivom „Nasleđe evropskih pokreta za oslobođenje žena“, planirani su za početak juna 2022. godine u Novom Sadu, u godini titule kulturne prestonice i to u okviru programskog luka Heroine, nakon čega će izložba putovati kroz partnerske gradove.
Na prvoj radionici održanoj u Berlinu, realizovanoj u Citadeli u Špandau distriktu, u fokusu su bile teme SOS linija i ženskih mirovnih inicijativa iz perioda od 1960. do 2000. godine. Zajedno sa vizuelnim moderatorom Katjom Skladman, na radionicama se učilo i kako da se istraživanja pretoče u audio-video instalacije i pripreme za završnu izložbu.
U okviru projekta planirano je ukupno šest međunarodnih aktivnosti. U narednim mesecima planirano je održavanje još tri radionice, u Atini (Grčka), Varšavi (Poljska) i Ptuju (Slovenija).
Projekat se odvija u sklopu saradnje Arhiva Vojvodine i Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture” sa lokalnim partnerima među kojima su: IRIDA – Inicijativa za ravnopravnost, inovativnost i društveni angažman, SOS ženski centar i Udruženje ženske studije i istraživanja, kao i sa stranim institucijama i organizacijama iz Nemačke, Poljske, Grčke, Crne Gore, Albanije, Slovenije, Italije, Francuske i Holandije.
Oko 100 žena iz partnerskih zemalja učestvovaće u kreiranju koncepta i materijala za završnu izložbu. Ideja izložbe je da predstavi činjenice, događaje, društvene prekretnice i promene, biografije poznatih i potpuno nepoznatih marginalizovanih žena. Izložba će se sastojati od dokumenata, fotografija, tekstova, artefakata, članaka, video materijala i biće interaktivna sa publikom. Konceptualno, izložba će biti predstavljena kroz osam tematskih celina: Rat, Nasilje, Moć, Rad, Sloboda, Mediji, Obrazovanje, Kultura.