Guliver

Objavljeno:

05/05/2022
Novi Sad prestonica „Bajki budućnosti”
05/05/2022

Džinovske pozorišne lutke, predstave, opere za decu, koncerti i izložbe, trupe koje su među najboljima u Evropi, književna i druga magična putovanja – Novi Sad postaje prestonica bajki i priča, jedinstveno pozorišno iskustvo za sve.

Više od 200 umetnika i umetnica iz 14 zemalja, kroz gotovo 40 predstava, na skoro 30 lokacija daće starim pričama novo ruho, ali će doneti i nove, jedinstvene, savremene bajke. Uz ugledne domaće autore, poput Kokana Mladenovića, Srpska Atina će ugostiti i neke od najznačajnijih pozorišnih trupa za decu iz Evrope, poput Dablinskog pozorišnog festivala, kolektiva Ameno iz Španije, Grus Grus Teatra iz Finske, Lutkovnog gledališča iz Slovenije, češkog Alfa Teatra i mnogih drugih.

Novi programski segment Evropske prestonice kulture „Bajke budućnosti” do 15. maja će aktivirati domove pozorišnog sveta – Srpsko narodno pozorište, Pozorište mladih, Novosadsko pozorište, potom pet kulturnih stanica, ustanove kulture i škole u gradu i okolini – u Futogu, Kaću, Budisavi, Kovilju, Veterniku, Rumenki, Bukovcu, kao i trgove i parkove širom grada.

„Prvi put u Novom Sadu i šire, na ovaj način i u ovom kapacitetu, biće predstavljene bajke i priče kao najstarije kulturno nasleđe celog sveta, na kojima su odrastale generacije. Povezujući lokalne i evropske aktere, renomirane predstavnike pozorišne scene, Srpska Atina će svima, od najmlađih do najstarijih, ponuditi jedinstveno iskustvo teatra i priča”, rekao je direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture”, Nemanja Milenković.

Ne samo da, kao prvi ovakav događaj, „Bajke budućnosti” obuhvataju četiri festivala, celodnevne događaje, renomirane, ali i mlade umetnike i umetnice, pozorišne spektakle na ulicama grada, nego će iznedriti i prve „Novosadske pozorišne igre”.

„Susret sa Fondacijom i Evropskom prestonicom kulture je učinio da se naši snovi ostvare. Poznato je da Pozorište mladih godinama unazad, a postoji već 90 godina, učestvuje na brojnim međunarodnim festivalima i festivalima u zemlji. Posmatrajući kako to drugi rade, rodila se naša želja da ovde u našem gradu, našem pozorištu, napravimo nešto što bi privuklo najbolja pozorišta iz Evrope kada je u pitanju stvaralaštvo za decu i mlade”, rekao je direktor Pozorišta mladih, Mihajlo Nestorović.

„Bajke budućnosti” prikazaće priče koje su stvarali ugledni autori iz Srbije, Španije, Finske, Francuske, zemalja regiona i drugih, ali i aktivno učešće dece i mladih, koji su i sami bili kreatori pozorišnih predstava kroz različite radionice ili su se našli u ulozi mladih selektora i aktivnih gledalaca, za šta je primer pozorišni festival „Upad”.

„’Upad’, kao i ostali festivali za decu i mlade, ostaće kao legat, nadamo se, dekadama nakon Evropske prestonice kulture i mislim da je to nešto što je jako značajno. Zaboravljamo da su deca i mladi budućnost koja dolazi i koliko je važno da njima ukažemo na značaj međunarodne saradnje i na to šta je dobro a šta zlo, ali takođe i da im ispričamo bajke na drugačiji način, da vidimo koje su to priče budućnosti”, rekao je koordinator festivala „Upad”, Bojan Milosavljević.

„Bajke budućnosti” su poslednji programski segment programskog luka „Budućnost Evrope” Evropske prestonice kulture, koji je tokom aprila i maja fokusiran na decu i mlade.

Foto: Marko Pudić, Vladimir Veličković, Promo, Jelena Janković