Do svečanog otvaranja Evropske prestonice kulture ostalo je nešto manje od 50 dana i u susret tom trenutku, u petak, 26. novembra od 19 sati biće otvorena izložba „EVROVIZION.CROSSING STORIES AND SPACES“ u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, a otvaranju će prethoditi performans Ivane Ivković „MONUMENT: BEZ IZGUBLJENIH“.
Publika će imati priliku da pogleda izložbu do 27. februara 2022. godine.
Ova kokreativna izložba bavi se aktuelnom društveno-političkom situacijom u Evropi i idejom evropskog identiteta. U fokusu ima manje vidljive i marginalizovane geopolitičke i kulturne prostore, posebno prostor jugoistočne i istočne Evrope. To su takozvane poluperiferije i mesta raznolikosti, koja u mnogim međunarodnim debatama i izložbenim praksama imaju podređenu ulogu.
Predstavnik Institucije za internacionalne odnose u kulturi iz Nemačke – ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), koji je i jedan od organizatora izložbe, Martin Edelman, povodom predstojeće izložbe, rekao je da umetnički rad otvara raznolike i stalno nove perspektive na pitanja sadašnjosti i budućnosti.
„Upravo iz ovih razloga ifa koncipira, promoviše i realizuje izložbe o likovnoj umetnosti, dizajnu i arhitekturi širom sveta. Susreti i komunikacija umetničkih dela i koncepata u središtu su našeg rada. Veoma nam je drago što se nakon gotovo tri godine intenzivnog rada, razmene, zajedničkog razmišljanja i stvaranja, u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine otvara naša nova izložba EVROVIZION.CROSSING STORIES AND SPACES“, istakao je Edelman.
Na izložbi će svoje radove predstaviti umetnice i umetnici Nevin Aladağ, Igor Bošnjak, Vajiko Chachkhiani, Lana Čmajčanin, Johanna Diehl, Petrit Halilaj, Ivana Ivković, Janine Jembere, Vladimir Miladinović, Henrike Naumann, Emilija Škarnulytė, Selma Selman, Slavs and Tatars, i Adnan Softić. Kustoskinje izložbe su Sanja Kojić Mladenov i Sabina Klemm.
Kustoskinja izložbe i predstavnica partnera na projektu Muzeja savremene umetnosti Vojvodine Sanja Kojić Mladenov istakla je da kada je primila poziv institua ifa da zajedno sa Sabinom Klemm kreira koncepciju kokreativne izložbe, koja bi se bavila temom Evrope, da su brzo shvatile da je u osnovi projekta aktuelna društveno-politička situacija u Evropi i problematizovanje ideje evropskog identiteta.
„U fokus smo stavile manje vidljive i marginalizovane geopolitičke i kulturne prostore, posebno prostor jugoistočne i istočne Evrope. To su mesta „između“, takozvane poluperiferije, koje u mnogim međunarodnim debatama, teorijskim raspravama i izložbenim praksama imaju podređenu ulogu, ali istovremeno predstavljaju i mesta raznolikosti i vrednosti. Kroz različite umetničke pozicije, projekat analizira sistem isključivanja, monopolizaciju resursa, ali i ograničenja perspektiva baziranih na nametnutim privilegijama. Novi Sad sa Muzejom savremene umetnosti Vojvodine, kao drugom stanicom projekta, čini važno istorijski multikulturalno mesto koje će naredne godine poneti titulu Evropske prestonice kulture, te samim tim značajno i za propitivanje teme Evropskog kulturnog identiteta“, rekla je Kojić Mladenov.
Ovu izložbu činiće i putujuća biblioteka, dostupna svim posetiocima izložbe, internet prezentacija projekta i „MAGAZINE PRE-ISSUE” koji sadrži početne informacije o projektu.
Takođe, u svakom gradu prezentacije biće koncipiran po jedan novi broj magazina, pa tako i „EVROVIZION.CROSSING NOVI SAD” – realizovan sa lokalnim partnerima i kroz obuhvatanje svih dodatnih sadržaja i događaja projekta u Novom Sadu. Na kraju se očekuje kolekcija različitih časopisa, kao specifični „arhiv putovanja”.
Za vreme prezentacije izložbe održaće se više pratećih programa u Novom Sadu, dok će u februaru 2022. godine, i u galeriji Menjačnica Goethe-Instituta u Beogradu, biti realizovana izložba umetnice Henrike Nauman.
Performans „MONUMENT: BEZ IZGUBLJENIH“ predstavlja nastavak multimedijalnog istraživanja umetnice, započetog pre nekoliko godina, u kojem stvara performativne tablea u vivant situacije (žive slike) u specifičnim kontekstima i mestima. Pitanja identiteta i rodnih stereotipa zauzimaju značajno mesto u delu Ivane Ivković pri čemu ona koristi polunago muško telo kao performativni instrument ili medijum specifične osetljivosti i senzualnosti. Njena dela su uvek bila usredsređena na iskustva gledalaca, odnosno na njihovu emocionalnu i psihološku percepciju ambijenata i događaja.
Izložbu organizuje institucija za internacionalne odnose u kulturi iz Nemačke – ifa (Institut für Auslandsbeziehungen), u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti Vojvodine i Goethe-Institutom Srbije, i deo je programskog luka „Doček“ projekta „Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022“.
Doček prestavlja jedinstvenu proslavu u Evropi: dve Nove godine, dva dana, dva računanja vremena, dva pisma i dve umetnosti. U fokusu je isticanje interkulturalnog identiteta Novog Sada kroz kulturno nasleđe i savremenu praksu.
Na Dočeku 2022. godine na više od 60 događaja će nastupiti više od 280 umetnika iz 9 zemalja. Neka od za sada najavljenih imena i programa za Doček su nova kraljica fado muzike Karminjo, finski muzičar Džimi Tenor, Teslina svetlosna galerija, legendarni slovenački reditelj Dragan Živadinov i Dušan Jovović, evropski nagrađivani autor koji je domaćoj javnosti poznat po tematizovanju života naših velikana.